Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Już od 28 października w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można zobaczyć najnowszą wystawę poświęconą twórczości plastycznej Brunona Schulza. Będzie to niezwykła szansa na zobaczenie kilkudziesięciu prac w 130. rocznicę urodzin i 80. rocznice tragicznej śmierci artysty.

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu koło Lwowa. W 1910 r. zdał maturę z wyróżnieniem, a następnie rozpoczął studiowanie architektury na Politechnice Lwowskiej. Jednak po roku ciężko zachorował na serce i płuca, w wyniku czego musiał przerwać studia. W 1911 r. stał się świadkiem walk na ulicach w Drohobyczu, które związane były z fałszowaniem wyników wyborczych. Dla zaprowadzenia porządku wojsko otworzyło wtedy ogień do protestujących. Wydarzenie to było mocno wstrząsające dla młodego artysty i znalazło odbicie w jego późniejszej twórczości.

Bruno Schulz, Kobieta – panna Kuziw, pies, mężczyzna – autoportret, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Od 1918 r. Schulz należał do drohobyckiej grupy „Kalleia”, która skupiała żydowską inteligencję o zainteresowaniach artystycznych. W celu zarobienia pieniędzy dla swojej rodziny Bruno Schulz zaczął malować portrety na zamówienie, jednak bez większego powodzenia. W 1930 r. Schulz zaprezentował swoje prace na lwowskim Salonie Wiosennym oraz w Krakowie. W czasie wojny w rodzinnym mieście Niemcy otworzyli getto, do którego trafiła rodzina Schulza. Niedługo później okupanci zastrzelili artystę. Zabójcą miał być oficer Karl Günther.

Warto pamiętać, że Schulz był samoukiem, nigdy nie ukończył żadnej szkoły artystycznej. Jego prace to głównie rysunki wykonane piórkiem, ołówkiem lub kredką, a także grafiki. Niektóre z nich wykonane są rzadko stosowaną techniką cliché-verre, która jest tak naprawdę połączeniem grafiki i fotografii.

Bruno Schulz, Mężczyźni-karły, Autoportrety, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Nowa ekspozycja w Krakowie będzie niezwykłą szansą na zapoznanie się z kilkudziesięcioma wyjątkowymi pracami Schulza. Na wystawie w MOCAK-u pokazane zostanie kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza, które zostaną wypożyczone m.in. ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Termin wystawy: 28.10.2022 - 19.02.2023







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie