Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

To już druga część stworzonej przeze mnie listy najciekawszych i najważniejszych (oczywiście moim zdaniem) wystaw, które będzie można zobaczyć jesienią tego roku w Polsce. A wśród nich m.in. wyjątkowa wystawa o starożytnym Egipcie, ekspozycja o modernizmie w okresie międzywojennym i wielka wystawa Marii Nicz-Borowiakowej.

Magia starożytnego Egiptu w Lublinie

Nowa wystawa na zamku będzie przedstawiać najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Będzie opowieścią o historii tej krainy niemal od początków tworzenia się państwowości aż po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską. Na wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie zostanie zaprezentowanych blisko 200 eksponatów, z których część pokazywana będzie publiczności po raz pierwszy! Obiekty wypożyczone zostaną m.in. z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Magia starożytnego Egiptu, źródło: zamek-lublin.pl
Modernizm w Krakowie

„Nowy początek. Modernizm w II RP" to wystawa, która została otwarta w połowie wakacji w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ukazuje ona różnorodny i oryginalny charakter modernizmu w Polsce w okresie między dwoma wojnami. Bardzo bogata ekspozycja liczy blisko 500 obiektów, są to nie tylko dzieła sztuki, ale także przedmioty codziennego użytku, jak np. książki, projekty i makiety. Można zobaczyć na niej m.in. prace Witkacego, Dunikowskiego i Kobro. Dodatkową niespodzianką na wystawie są cztery obiekty, które przyjechały ze Lwowa.

Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu

Nowa wystawa „Awangardzistka. Maria Nicz-Borowiakowa (1896-1944)" w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest pierwszą w historii monograficzną wystawą jednej z najważniejszych artystek polskiego konstruktywizmu. Ekspozycja przybliża biografię artystki, ale także pokazuje jej wkład w rozwój polskiej sztuki w pierwszej połowie XX wieku. Są na niej prezentowane m.in. obrazy, rysunki, szkicowniki oraz fotografie. Eksponaty zostały wypożyczone zarówno ze zbiorów prywatnych, jak i publicznych (np. Muzeum Sztuki w Łodzi), są również prace kolekcji rodzinnej.

Maria Nicz – Borowiakowa Martwa natura, 1928, olej na desce, Muzeum Sztuki w Łodzi

Rubens, Van Dyck, Teniers II w Łazienkach Królewskich

"Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery" to najmniejsza wystawa w zestawieniu, ponieważ zawierać będzie tylko pięć obrazów. Choć mała, to myślę, że naprawdę ciekawa, mianowicie zostaną na niej pokazane dzieła taki artystów jak Rubens, Van Dyck i Teniers. Wszystkie zostaną wypożyczone ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie.

A dlaczego arcydzieła dla króla?

Ponieważ w 1790 roku w czasie pobytu w Londynie prymas Michał Poniatowski, brat Stanisława Augusta, zlecił Noelowi Desenfansowi kupowanie obrazów, które wzbogaciłyby królewską kolekcję w Warszawie. W ciągu kilku lat londyński marszand, przy współpracy swego protegowanego, malarza Francisa Bourgeois, zgromadził z myślą o polskim królu zbiór wybitnych dzieł holenderskich, flamandzkich, francuskich oraz włoskich mistrzów. Dzieła te jednak ostatecznie trafiły do kolekcji Dulwich Picture Gallery, gdzie znajdują się do dziś.


Terminy wystaw

Magia starożytnego Egiptu

30 września 2022 – 5 marca 2023

Nowy początek. Modernizm w II RP

29 lipca 2022 – 12 lutego 2023

Awangardzistka. Maria Nicz-Borowiakowa (1896-1944)

7 sierpnia 2022 – 27 listopada 2022

Arcydzieła dla króla?

9 września 2022  1 grudnia 2022


Zapraszam również do zobaczenia części I Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie