Tamara Łempicka w Krakowie, Belotto w Warszawie i świat collage we Wrocławiu. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni!

Tamara Łempicka w Krakowie, Belotto w Warszawie i świat collage we Wrocławiu. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni!

Moim zdaniem największą niespodzianką tej jesieni będzie wystawa Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem na Zamku Królewskim w Warszawie. Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki, które są najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości mistrza wedut. Na wystawie w Warszawie pokazane zostaną dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, czy Gemäldegalerie w Dreźnie. Będą też arcydzieła ze zbiorów polskich.

Magia Rzeczywistości. Bernardo Bellotto na dworze Saskim

Do końca sierpnia trwa przedsprzedaż biletów na wystawę w promocyjnej cenie:

Bilety Zamek

Drezno widziane z prawego brzegu Łaby Augustów w kierunku mostu Augusta Fryderyka, 1748 r. Galeria Drezdeńska

Następną, wartą uwagi (moim zdaniem) wystawą będzie ekspozycja prac Tamary Łempickiej w Krakowie. Będzie to już, po tej którą dotychczas mogliśmy oglądać w Lublinie, druga wystawa tej wybitnej malarki w Polsce. Zostaną na niej zaprezentowane obrazy i rysunki ze zbiorów polskich i zagranicznych muzeów (m.in. Centre Pompidou) oraz kolekcji prywatnych. Pokazane zostaną także fotograficzne portrety artystki wykonane przez wybitnych i bardzo znanych fotografów.


Tamara Łempicka, Dziewczyna w zieleni, 1927-1930, © Tamara de Lempicka Estate LLC 

Kolejna ciekawa wystawa odbędzie się we Wrocławiu, a konkretnie w Muzeum Narodowym. Wystawa „Collage – klejone światy", bo o niej mowa będzie próbą pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu, który przez lata był i nadal jest używany przez artystów do rozmaitych celów. Mają być na niej prezentowane prace takich artystów jak między innymi Kurt Schwitters, Max Ernst i Władysław Hasior. Nie wiadomo na razie natomiast czy będą to prace z kolekcji muzeum, czy zobaczymy także dzieła wypożyczone, być może za granicy.

Czwartą wystawą w moim mini zestawieniu jest ekspozycja „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910" w MNW. W Warszawie zaprezentowane zostaną dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które mają przybliżyć historię i kulturę tych krajów. Będą to dzieła wypożyczone z różnych europejskich muzeów. Dodatkowo wystawa zostanie wzbogacona o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, ma to zdaniem kuratorów zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji.

Terminy wystaw

Wystawa Bellotta w Warszawie

23 września 2022 – 10 stycznia 2023 

Wystawa Tamary Łempickiej

9 września 2022 – 12 marca 2023

Collage – klejone światy

16 października 2022 – 15 stycznia 2023

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910

18 listopada 2022 – 5 marca 2023 


Cześć II Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard