Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie

 


Pod brzozami 1882

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie
 
Obraz olejny fińskiego malarza Alberta Edelfelta "Pod brzozami" zwany również "Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" namalowany w 1882 roku, a następnie zaginiony w czasie II wojny światowej, trafił ponownie do Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz na początku należał do rodziny carskiej, z którą Albert Edelfelt był blisko związany. Do wybuchu I wojny światowej zdobił carską rezydencję myśliwską w Spale (osada letniskowa w województwie Łódzkim). W 1914 roku ewakuowano go do Rosji, skąd powrócił do Polski na mocy Traktatu Ryskiego w roku 1921, i w 1923 roku wpisany został na inwentarz Państwowych Zbiorów Sztuki. Obraz na nowo trafił do pałacu w Spale, który był wtedy letnią rezydencję Prezydenta RP. Dalsze, wojenne losy niestety nie są znane, wiadomo dzisiaj tylko że, w roku 1945 rezydencja została obrabowana i doszczętnie spalona przez Armię Czerwoną
Rynek w Spale fot. spala.pl
Obraz Edelfelta został odnaleziony w 2019 roku przez Katarzynę i Krzysztofa Kaczmarków na strychu drewnianego domu ich babci w Łodzi. Po odnalezieniu postanawiali oddać go do konserwacji i bezpłatnie oddać do zbiorów publicznych. Dziś obraz ten jest jedynym dziełem w Polsce namalowanych przez tego malarza. Historia carskiej rezydencji w Spale W 1880 roku car rosyjski Aleksander III przebywając na polowaniu w spalskich lasach, zwrócił uwagę na urzekającą puszczę nad Pilicą w pobliżu młyna w Spale i wydał hrabiemu Wielopolskiemu, pełniącemu funkcję łowczego dworu polecenie wybudowania na tym obszarze rezydencji myśliwskiej. Tak więc w 1885 roku wybudowano drewniany pałacyk według projektu krakowskiego architekta Leona Mikuckiego. W pobliżu natomiast zaprojektowano i wybudowano koszary, kasyno i domy dla gości. W 1890 dobudowano jeszcze wieże ciśnień, a późnej dwa dodatkowa hotele, w którym mogli zatrzymywać się goście odwiedzający rezydencję. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pojawił się pomysł, żeby przeznaczyć Spałę na rezydencję Józefa Piłsudskiego. Piłsudski przebywał jednak tu tylko kilka razy podczas świąt w 1921 i 1922, bo nie był zainteresowany łowiectwem. W 1922 roku Spałę przeznaczono na letnią rezydencję prezydentów RP. W roku 1923 na miejscu dawnych koszar dobudzono jeszcze drewnianą kaplicę w stylu zakopiańskim nazywaną Kaplicą Prezydentów RP pod wezwaniem Królowej Korony Polskiej. W 1939 roku wybuchła II wojna światowa, a 25 września na mocy dekretu Adolfa Hitlera ustanowiono zostało, Naczelne Dowództwo Wojskowe tak zwane "Wschód", którego siedzibę ustawiono właśnie w Spale, a gdy wojna się kończyła, w 1945 roku pałacyk ten został całkowicie obrabowany i spalony przez Armię Czerwoną. Dziś mieści się tu hotel, otoczony rozległym parkiem. 
 
Spała, jako miejscowość znana jest przede wszystkim jako centrum sportu oraz rekreacji, a także z odbywająceych się tutaj co roku Dożynków Prezydenckich.
 
Kim był Albert Edelfelt? Albert Gustaf Aristides Edelfelt urodził się 21 lipca 1854, a zmarł 18 sierpnia 1905, był on fińskim malarzem znanym ze swojego realistycznego malarstwa i licznych pięknych portretów. Dzisiaj jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów Złotego Wieku Sztuki Fińskiej.
 
Z portu w Kopenhadze II , 1890
 
bibliografia
 
gov.pl
spala.pl
lotspala.pl
wikipedia.org

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II