Wystawa Tamary Łempickiej w Krakowie
Wystawa Tamary Łempickiej w Krakowie!
Już od 9 września w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać wyjątkową wystawę prac Tamary Łempickiej. Będą na niej prezentowane obrazy i rysunki ze zbiorów polskich i zagranicznych muzeów (m.in. Centre Pompidou) oraz kolekcji prywatnych. Pokazane zostaną także fotograficzne portrety artystki wykonane przez wybitnych i znanych fotografów.
Tamara Łempicka urodziła się w 1898 roku, w zamożnej oraz wpływowej żydowskiej rodzinie w Warszawie. Gdy miała zaledwie kilka lat, ojciec porzucił rodzinę, a Tamara wychowywana była przez swoją mamę oraz dziadków, którzy należeli do ówczesnej elity towarzyskiej i kulturalnej. Znali się oni między innymi z samym Ignacym Paderewskim.
W 1916 poślubiła Tadeusza Łempickiego, który był prawnikiem, a w roku 1916 urodziła córkę Marie Łempicką. Podczas rewolucji październikowej jej mąż, został aresztowany przez bolszewików i aby go uwolnić, Łempicka uzyskała pomoc szwedzkiego konsula, który następnie pomógł jej uciec z Rosji. Po uwolnieniu z więzienia spotkali się w Dani, a później zamieszkali we Francji. W Paryżu Tamara Łempicka zaczęła, ze względów na trudną sytuację finansową, malować w celach zarobkowych. Młoda artystka podjęła tam też studia u Maurice'a Denisa.
Tamara Łempicka, Blask (L'Éclat), 1932, © Collection Rowland Weinstein, courtesy of Weinstein Gallery, San Francisco |
Jej prace zostały wystawione po raz pierwszy w 1922 r. przez Salon d′Automne. Jednak pomogła jej w tym siostra, która zasiadała w komisji dopuszczającej obrazy do pokazania na wystawie. W połowie lat dwudziestych, jej kariera zaczęła błyskawicznie nabierać tępa, a swoje prace wystawiała we Francji i w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Jej rosnąca popularność szybko przełożyła się także na bardzo duży sukces finansowy i uznanie.
Na początku II wojny światowej wyjechała do Kalifornii, a parę lat później do Nowego Jorku, gdzie kontynuowała swoją twórczość malarską. W roku 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie, ale jej nowe dzieła nie zostały dobrze przyjęte i artystka zrezygnowała z wystawiania swoich prac. W 1978 roku ponownie zmieniła miejsce zamieszkania, tym razem przeniosła się do Meksyku, tam też zmarła w marcu 1980 roku. Jej ciało zostało skremowane, a prochy, tak jak chciała, zostały rozrzucone z helikoptera nad wulkanem.
W stolicy Małopolski zobaczymy ponad trzydzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Będą to prace, które powstały w okresie od lat dwudziestych do pięćdziesiątych. Będą to zarówno powszechnie znane obrazy portretowe oraz akty, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco, jak i martwe natury i mało znane obrazy abstrakcyjne powstałych w latach pięćdziesiątych.
Wystawa będzie trwała w Gmachu Głównym od 09.09.2022 do 12.03.2023
Tamara Łempicka, Dziewczyna w zieleni, 1927-1930, © Tamara de Lempicka Estate LLC |
Komentarze
Prześlij komentarz