NA JAKIE CIEKAWE WYSTAWY MOŻNA SIĘ WYBRAĆ JESIENIĄ W TRÓJMIEŚCIE?
NA JAKIE CIEKAWE WYSTAWY MOŻNA SIĘ WYBRAĆ JESIENIĄ W TRÓJMIEŚCIE?
Jesienią w Gdańsku, Gdyni i Sopocie można wybrać się na wiele świetnych wystaw, wśród nich wystawa malarstwa niderlandzkiego z kolekcji wawelskiej, sztuka amerykańska w tym ciekawe dzieła Andy Warhol, dizajn Oskara Zięty czy nowe Muzeum Bursztynu.
GDAŃSK
Dzieła z Wawelu w Bramie Zielonej
Do 19 września w Bramie Zielnej oddziale MN Gdańsk można oglądać wystawę "Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku". Jest to wystawa dzieł malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego z kolekcji dwóch wyjątkowych muzeów - Zamku na Wawelu i MN w Gdańsku. Przestrzeń wystawy jest podzielona na trzy części. Pierwsza przedstawi historię kolekcji malarstwa niderlandzkiego na Wawelu. W drugiej, najobszerniejszej, możemy zobaczyć sztukę Antwerpii – najważniejszego centrum artystycznego szesnastowiecznych Niderlandów. Na koniec można zobaczyć trzy obrazy-alegorie, stanowiące refleksję nad uniwersalnymi problemami ludzkiego życia, takie jak - przypadek, wybór i los. Zwiedzając wystawę dowiecie się o rozwoju rynku sztuki, organizacji pracowni malarskich i przemianach praktyki warsztatowej. Wśród licznych dzieł można zobaczyć prace z pracowni Rubensa, dzieła Pieter II Brueghel, czy obraz Vanitas, Bartholomaeus Sprangeroraz prace Jana Sanders van Hemessen. Całość jest naprawdę świetną okazją do prześledzenia bogactwa i różnorodności renesansowego i wczesnobarokowego malarstwa Niderlandów, inspirowaną m.in. sztuką antyku i Italii oraz twórczością wielkich mistrzów z XV wieku
W Pałacu Opatów wystawa Mariana Kołodzieja
Do końca roku można natomiast w Oliwie zobaczyć wystawę "Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin" Jest ona prezentowana w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańksku - Pałacu Opatów. Ekspozycja w wielkim skrócie pokazuje twórczość i życie tego artysty.
Długa historia gdańskich dominikanów na wystawie w Muzeum Gdańska
Miejscowi dominikanie przez osiem stuleci współtworzyli historię Gdańska. Wystawa ta przybliży historię zakonu, związek z miastem oraz losy kościoła św. Mikołaja i klasztoru dominikańskiego w Gdańsku. Na wystawie zobaczymy ponad 200 eksponatów ilustrujących historię dominikanów ze zbiorów kilkunastu muzeów, bibliotek, archiwów i klasztorów w Polsce - są to dokumenty np. przywileje, plany, ryciny, archiwalne i współczesne fotografie oraz rzeźby i rzemiosło artystyczne. Wśród obiektów znajdują się przywileje królewskie dla dominikanów gdańskich czy przedstawienie „Procesji Zygmunta III Wazy u Gdańskich Dominikanów” ze zbiorów wawelskich oraz cenna XVI-wieczna rękopiśmienna kronika gdańszczanina, o. Martina Grünewega
Dizajn Oskara Zięty
Natomiast w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena można zobaczyć prace Oskara Zięty, są to meble np. krzesła, stół i obiekty rzeźbiarskie wykonane z wypolerowanej stli. To okazja do zobaczenia jak wyglądają zabytkowe, historyczne wnętrza Dworu Artusa i kamienicy mieszczańskiej zestawione ze współczesnym, wyjątkowym dizajnem.
Interesująca wystawa o majorze Henryku Sucharskim w Gdańskim Dworze Artusa
Również w Dworze Artusa można zobaczyć wystawę czasową o majorze Henryku Sucharskim, został ona zorganizowana z okazji 50-lecie sprowadzenia prochów majora do Gdańska. Pięćdziesiąt lat temu, 21 sierpnia 1971 r., we Włoszech ekshumowano szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, polskiego dowódcy jednej z pierwszych bitew II wojny światowej.
Następnie 31 sierpnia wystawiono je na widok publiczny w Dworze Artusa, a 1 września pochowano uroczyście na Westerplatte. Na wystawi można zobaczyć rzeźbę nagrobną, list do bliskich oraz nieznane zdjęcia. Prezentowane na ekspozycji eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Gdańska i Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej. Wystawa o majorze Henryku Sucharskim będzie prezentowana jest od 21 sierpnia do 21 września 2021 r. w Dworze Artusa w Gdańsku, natomiast tylko do 5 września obiekt będzie można zwiedzać bezpłatnie.
Nawa wystawa bursztynu
Od lipca można oglądać nową siedzibę Muzeum Bursztynu, teraz znajduje się w Wielkim Młynie. Na wystawie można poznać niezwykle insertującą historię bursztynu i zobaczyć bryłki bursztynu z całego świata, zatopione w nich rośliny i zwierzęta, ale także arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej.
Na pierwszym piętrze wystawy dowiecie się jak powstawał bursztyn. Natomiast u góry można dowiedzieć się o roli bursztynu w kulturze oraz spotkać się ze sztuką dawną i współczesną.
Malarstwo Mariana Mokwy
W Narodowym Muzeum Morskim można natomiast zobaczyć wystawę Kolekcji dzieł Mariana Mokwy w Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Można na niej zobaczyć 36 obrazów, zbiór dzieł artysty uznawanego za największego polskiego marynistę. Wśród prezentowanych dzieł po raz pierwszy od ponad 80 lat pokazana został monumentalna "Bitwa pod Oliwą w 1627 roku" z cyklu "Apoteoza Polski Morskiej". Na wystawie można także zobaczyć niesamowicie piękne obrazy przedstawiające wyjątkowość barw i klimatu polskiego wybrzeża oraz chmurne piękno Bałtyku,
Dwie wystawy w Muzeum Archeologicznym
W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, a konkretne w spichlerzu „Błękitny Baranek” można obejrzeć ciekawą wystawę „Między Słupią a Wierzycą”. Zabytki, które można zobaczyć na wystawie, są efektami odkryć gdańskich archeologów. Pochodzą z cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza. Natomiast w Piwnicy Romańskiej można zobaczyć kilkanaście portretów, grafik i obrazów, ukazujących inne oblicza kobiecości na wystawie Anny Halarewicz - „Anioły i Demony".
SOPOT
W Sopocie sztuka amerykańska i polska sztuka współczesna.
W PGS w Sopocie można zobaczyć wystawę "Od Black Mountain College do Pop Artu. Powojenna sztuka amerykańska i dokumenty z Archiv der Avantgarden". Wystawa ta ukazuje różne powojenne przeobrażenia artystyczne w Stanach Zjednoczonych na podstawie zbiorów z Archiv der Avantgarden w Dreźnie. Obejmuj ona m.in. takie działy jak - sztuka abstrakcyjna, happening, Fluxus, Pop Art, Minimal Art. Na wystawie prezentowane są prace m.in Andy Warhol.
W Sopocie można także obejrzeć wystawę „*** KU WOLNOŚCI. Polska Sztuka XX i XXI wieku. Prace z kolekcji Wernera Jerke”. Został na niej zaprezentowany fragment jednej z najlepszych kolekcji polskiej sztuki XX i XXI wieku. Można na niej znaleźć dzieł takich artystów jak Edward Dwurnik czy Leon Tarasewicz. Prezentowane jest ponad 60 obiektów z tej kolekcji.
GDYNIA
Wystawa szkła w Gdyni
W muzeum Gdyni można oglądać wystawę "Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci" Na wystawie ukazany został dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. Można na tej zboczyć zarówno te szkła produkowane masowo np. cukiernice, patery i talerze oraz realizacje unikatowe. Prezentowane eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz dwóch kolekcji prywatnych, a całość dopełnia film. Na wiosnę wystawę tą będzie można zobaczyć we Wrocławskim MN.
A Wy jaką wystawę polecacie?
PG
fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni, Narodowe Muzeum Morskie
Komentarze
Prześlij komentarz