Ciekawa wystawa Jacka Malczewskiego w Rzeszowie
fot. muzeum.rzeszow.pl
Ciekawa wystawa Jacka Malczewskiego w Rzeszowie
Wystawa "Jacek Malczewski – portret własny" ukazuje znakomite malarstwo, jednego z najsłynniejszych malarzy polskiego modernizmu. Malczewski to twórca, który najczęściej malował swoje portrety spośród wszystkich polskich artystów, wykonał ich największą liczbę. Artysta ten często przedstawił się ze scenami figuralnymi, o wymowie alegoryczno–symbolicznej. J. Malczewski często umieszczał się na tle ujmującego, przepięknego rodzimego krajobrazu, natury, a także malował siebie w otoczeniu z elementami fantastycznymi i mitologicznymi jak np. fauny.
Jacek Malczewski urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu,
Jego ojciec był wielkim miłośnikiem poezji Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Przed rozpoczęciem nauki w szkole jego nauczycielem był prof. Stawiński, a następnie Adolf Dygasiński, z którym potem się zaprzyjaźnił. W kolejnych latach Jack Malczewski kontynuował naukę w gimnazjum św. Jacka w Krakowie.
Od 1872 roku uczęszczał na lekcje rysunku do Leona Piccarda. Następnie za namową Jana Matejki, przerwał naukę w gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie uczęszczał do szkoły École des Beaux-Arts. W kolejnych latach przebywał w Monachium, gdzie utrzymywał kontakty z mieszkającymi tam artystami z Polski jak np. J. Brant. W latach 1923–1926 mieszkał w XIX-wiecznym dworze w Lusławicach, założył tam szkółkę malarską dla utalentowanych dzieci wiejskich.
Podczas I wojny światowej przebywał w Wiedniu, a w roku 1916 powrócił on do Polski, konkretnie do Krakowa. W ostatnich latach życia Malczewski cierpiał na chorobę oczu, która utrudniała mu pracę, ostatecznie nawet stracił swój wzrok. Zmarł w 1929 roku w Krakowie, pochowano go w Krypcie Zasłużonych na Skałce, zgodnie z jego ostatnim życzeniem we franciszkańskim habicie tercjarskim
Dziś jego pracę znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych m. in. w Polsce, czy Ukrainie oraz w wielu zbiorach prywatnych. Prace często osiągają zawrotne sumy na aukcjach dzieł sztuki.
Na ekspozycji w rzeszowskim muzeum znalazło się ponad 20 autoportretów Malczewskiego ze zbirów takich muzeów i instytucja jak: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Urzędu Miejskiego w Zakliczynie
Wystawa trwa do 31 października 2021 r.
Komentarze
Prześlij komentarz