Czego nie wiecie o Grand Hotelu w Sopocie?

 

Czego nie wiecie o Grand Hotelu w Sopocie?

Grand Hotel w Sopocie ma już prawe sto lat, mieszkali w nim najwięksi artyści, piosenkarze, aktorzy i politycy. Dziś to jedno z największych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Sopocie, a kiedyś... hotel dla gości kasyna.

Grand Hotel

Zbudowany został w stylu neobarokowym w latach 1924–1927 i kosztował około 20 mln guldenów gdańskich. Początkowo miał przeznaczenie głównie dla gości pobliskiego kasyna. Architektem tego hotelu był Otto Kloeppela, a konstruktorem niemiec Richarda Kohnkego.

Kasyno powstało w latach 20-ch XX i można było w nim zagrać takie gry jak ruletka czy bakarat. Można było dużo wygrać lub stracić ogromne sumy pieniędzy. Niektórzy nawet, podobno popełniali samobójstwa.

Ciekawostką jest to, że największa wygrana w historii sopockiego kasyna padła 30 lipca 1928 roku, kiedy pracownik warszawskich wodociągów, inżynier Gliński, obstawiając przypadkowe numery wygrał 2 miliony guldenów, czyli około 3,5 miliona przedwojennych złotych

Jednak oprócz kasyna na gości czekało również wiele innych atrakcji, jak choćby dancingi z jazz-bandem

Dużym atutem hotelu jest również to, że leży on nad samym morzem. Niewiele osób wie, że zamontowano tam nawet w łazienkach rury które doprowadzały wodę z morza. W ogrodzie powstały  m.in. fontanny oraz udostępniona została prywatna hotelowa plaża. Dziś jest to niejako wizytówka Sopotu i jeden z największych i najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.

1 września - wybuch wojna


we wrześniu 1939 r. w budynku miał swoją siedzibę niemiecki sztab dowodzący atakiem na Półwysep Helski, a w hotelu w okresie wojny przebywał sam Adolf Hitler i Leonard Kaupisch. W tym okresie w Sopocie oczywiści przybywało bardzo mało turystów, a na granicy między Sopotem i Gdańskiem (strudze Swelina będącej naturalną granicą) rozciągnięto zasieki z drutu kolczastego. W końcowym okresie wojny  przekształcono go w wojskowy szpital, a po wkroczeniu Rosjan do Sopotu – siedzibe sztabów Armii Czerwonej. Na szczęście ani w czasie kampanii wrześniowej, ani w 1945 r. hotel nie uległ zniszczeniu.

W 1946 r. właścicielem hotelu została spółka Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe, która zmieniła nazwę na Grant Hotel. Od 1954 r. do dzisiaj hotelem zarządza polska spółka hotelarska Orbis. Hotel gościli znani muzyce, literaci, aktorzy i inni wybitni ludzie. W pewnym momencie historii nawet  rezydowali w nim konsulowie Holandii oraz Szwajcarii. Hotel był również planem dla wielu zagranicznych, jaki polskich filmów i seriali, nagrywano w nim na przykład polski serial  "Stawka większa niż życie". Na początku lat 70. odbywały się tutaj eleganckie bale prasy, na których przygrywały aż trzy orkiestry.

Wśród znanych osób mieszkających w hotelu można wymienić Jan Kiepurę, Marylę Rodowicz i prezydenta Francji Charles de Gaull.

Ciekawostka

W 1967 istniał projekt Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku wybudowania bezpośrednio koło Grand Hotelu 12-piętrowego luksusowego obiektu hotelowego.

Krótka historia Sopotu

Historia sięga X wieku, kiedy to pojawiał się tutaj pierwszy gród.

W 1798 – hrabia Kajetan Onufry Sierakowski wybudował pierwszy dom letniskowy, a w 1819 – Karol Wegner wybudował pierwsze kąpielisko morskie. W roku 1870  do miasta dotarła Kolej Tylnopomorska  prowadząca aż z Berlina przez Szczecin.

Dziś Sopot to jedno z najchętniej wybieranych miast na wakacje i jedno z najbardziej znanych uzdrowisk nadmorskich. Znajduje się w nim 5 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego zajmujące się takim schorzeniami jak  choroby ortopedyczno-urazowe, osteoporoza, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie oraz choroby dolnych dróg oddechowych.

Dziś miasto to słynie z piaszczystej plaży, słynnego mola, pięknej  i wielu koncertów w Operze leśnej. 



Co warto zobaczyć w Sopocie?
 

Poza oczywistym molem i latarnią morską, można wybrać się do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i wejść na Łysą Górę (110 m n.p.m.) by móc podziwiać panoramę Sopotu, Gdańska i Gdyni. Można również zobaczyć Krzywy Domek, czy wybrać się do galerii sztuki lub Muzeum Sopotu. A w Zakładzie Balneologicznym zażyć leczniczej kąpieli solankowej lub inhalacji. A w okolicy wybrać się na starówkę do Gdańska z fontanną Neptuna, Dworem Artusa, Żurawiem, Zielną Bramą i Ulicą Mariacką, zwiedzić Gdynię (choćby oceanarium i Dar Pomorza), czy krzyżacki zamek w Malborku. Można także wybrać się do ZOO i pięknych ogrodów Oliwskich wraz z opactwem cystersów i Pałacem Opatów.

W okresie letnim w Sopce odbywa się mnóstwo fantastycznych eventów i koncertów np. w operze Leśnej.

fot. Sofitel Grand Sopot i pomorskie.travel

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie