Nowa wystawa w Wieliczce

fot. muzeum.wieliczka.pl

Królewskie srebra stołowe - po raz pierwszy w Polsce

W Muzeum Zup Krakowski od 12 września tego roku można oglądać wystawę "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe  (XVI–XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke"

Na wystawie prezentowane są piękne i bardzo wartościowe wyroby złotnictwa należące niegdyś do rodów królewskich, carskich i książęcych. Były one używane od XVI - XVIII wieku, a obecnie znajdują się w kolekcji Helga Matzke i po raz pierwszy będzie je można obejrzeć w Polsce. 

Są to czarki, kielichy, pucharki, dzbanki, serwisy, naczynia do chłodzenia wina i kieliszki, a także solniczki np. w kształcie statków. Niegdyś należały do królów, książąt i znanych rodów np. do Jerzego III, króla Hanoweru, Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III czy Fryderyka Augusta II, czy bogatego rodu Rothschildów. 

Prezentowana kolekcja jest obecnie własnością rodziny Matzke, którą założyli niemieccy antykwariusze Helga i Fred Matzke.

Na wystawie poza dziełami z kolekcji rodziny, pokazane zostaną także obiekty z kolekcji zamku na Wawelu i zbiorów Muzeum Żup Krakowskich. 

fot. muzeum.wieliczka.pl  

Co jeszcze można zobaczyć na wielickim zamku?

Zamek oferuje również liczne wystawy stałe. 

Chlubą zamku jest wystawa "Solniczki – małe arcydzieła sztuki". Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, są to wyroby sztuki złotniczej, ceramiki i szkła, kości, kamienie, czy masa perłowa. Licząca około 1000 obiektów, kolekcja zaliczana jest obecnie do najcenniejszych tego typu na świecie.

Kolejna wystawa to wystawa archeologiczna, prezentuje bogatą historię produkcji soli w wielickim regionie. Warto także zobaczyć salę gotycką, czyli najbardziej reprezentacyjną komnatę Zamku Żupnego. Na dziedzińcu można natomiast wstąpić do baszty i zamkowych ogrodów.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli

9.00-17.00 (przerwa techniczna w godzinach 13.00-13.30) 

SOBOTA – wstęp wolny

Nieczynne jest w dni: Wielka Sobota, Wielka Niedziela, Boże Ciało, 1 listopada, 24-26, 31 grudnia i 1 stycznia.
 
Orientacyjny czas zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz baszty i szybu na dziedzińcu Zamku to 1 godzina.

CENY

  • normalny - 8 PLN 
  • ulgowy - 5 PLN 
  • rodzinny - 15 PLN
  • dzieci 7-16 lat - 1 PLN 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie