Pomysły na jesienny weekend lub wycieczkę

fot. rynek sandomierski, źródło sandomierz.eu

 4 pomysły na jesienny weekend lub wycieczkę

Gdzie warto wybrać się jesienią? Gdzie można spędzić romantyczny weekend? Gdzie można wybrać się na niedzielną wycieczkę? Co warto zobaczyć? Zapraszam do odkrywania pięknym miejsc w Polsce!

Uroczy Sandomierz

Sandomierz to pierwsza propozycja w mojej liście. Jest to urocze miasteczko w Świętokrzyskim, położne między Kielcami a Lublinem. Oferuje liczne atrakcje — zamek, przystań, czy zbrojownię.

Do starego miasta najczęściej wchodzi się przez Brama Opatowska. To główne i reprezentacyjne wejście do starej części. Natomiast wchodząc od strony zachodniej, natrafimy na furtę zwaną Uchem Igielnym. 

Brama Opatowska, jak i furta są pozostałością po średniowiecznych murach miejskich. Dzisiaj brama pełni funkcję wieży widokowej, z której szczytu rozciąga się widok na miasto i okolice, np. Góry Pieprzowe.

Dużą atrakcją Sandomierza jest również rynek, który zdobył dużą sławę dzięki serialowi "Ojciec Mateusz". Na samym środku stoi XIV-wieczny ratusz, który jest mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego i barokowego. Przed ratuszem można natrafić na studnię i pomnik — Zakotwiczenie Nieba

Inną atrakcją Sandomierza są podziemia, czyli dawny system piwnic i tuneli, który powstawał na przestrzeni XIV i XV  

Zamek króla Kazimierza

W Sandomierzu stoi także Zamek Królewski, wybudowany na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Uległ on niestety częściowemu zniszczeniu podczas Potopu Szwedzkiego, potem przekształcono go w więzienie, a obecnie mieści Muzeum Okręgowe, gdzie prezentowe jest wiele wystaw czasowych i stałych m.in. wystawa krzemieni pasiastego, historii zamku i miasta, archeologii, etnografii, czy wreszcie zabytkowych komnat. Przed zamkiem warto zwrócić uwagę na makietę zabytków sandomierskich, np ratusza, czy katedry.

fot. Zamek, źródło sandomierz.eu

Katedra

Sandomierska katedra została wybudowana przez króla Kazimierza Wielkiego jako kościół pokutny po zamordowaniu z rozkazu królewskiego księdza Marcina Baryczki. Dziś zachwyca swoim wystrojem, na ścianach naw wisi zespół 16 pięknych obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. „Kalendarium”, natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii miasta Sandomierza. Warto również zwrócić uwagę na polichromia i ołtarz oraz portale z czarnego i różowego marmuru. Katedrę można zwiedzać bezpłatnie.

Praktyczne bezpośrednio koło katedry znajduje się, w domu Długosza - Muzeum Diecezjalne. Co warto tam zobaczyć? Na pewno cenne obrazy, czy parę rękawiczki królowej Jadwigi. Jest tutaj również sztuka zdobnicza, ceramika, kolekcja mebli, numizmatyka i archeologia. Interesujący jest również sam budynek, z czerwonej cegły wzniesiony z fundacji kronikarza Jana Długosza.

Niedaleko rynku przy ul. Bartolona znajduje się zbrojownia rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, gdzie można obejrzeć i przymierzyć zbroje rycerskie i suknie księżniczek.

Wąwozy lessowe, góry pieprzowe i winnice

Sandomierzan słynie także z licznych sadów i winnic, a jedna z największych atrakcji przyrodniczych jest wąwóz lessowy królowej Jadwigi oraz rezerwat przyrody Góry Pieprzowe.

 

Magiczny Kazimierz Dolny

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Kazimierz Dolny nad Wisłą

Centralny punkt Kazimierza Dolnego  stanowi piękny, brukowany rynek otoczone z trzech stron urokliwymi kamienicami, niestety większości są to budynki powojenne, bo oryginalne nie przetrwały do naszych czasów.

Piękne kamienice

W dolnej części rynku stoi także zabytkowa studnia z XIX wieku, jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miasta. Została stworzona w 1913 roku Jan Koszczyc-Witkiewicz, znanego architekta i konserwator zabytków.

Będąc na rynku trzeba koniecznie zwrócić uwagę na dwie piękne kamienice Przybyłowskie — Mikołaja i Krzysztofa

Kamienice te powstały w 1615 i uważane są obecnie za najpiękniejsze polskie budynki epoki renesansu. Niestety, ale ich architekt nie jest nam znany.


Góra Trzech Krzyży i panorama Kazimierza Dolnego

Na szczycie góry w roku 1708 umieszczono trzy krzyże, które miały upamiętniać ofiary wielkiej zarazy — cholery, która wybuchła na początku XVIII wieku

Na sąsiednim, najwyższym w Kazimierzu Dolnym wzgórzu warto zobaczyć pozostałości po średniowiecznym zamku oraz basztę. Byłą to monumentalna budowla, która powstała za panowania króla Kazimierza Wielkiego, następnie został przebudowany w stylu renesansu.

Kazimierz Dolny upodobali sobie artyści, którzy do dziś tłumnie przybywają do Kazimierza i szukają tutaj natchnienia. Spacerując ulicami starego miasta, można obecnie natrafić na liczne, prywatne galerie sztuki.  

Wiele wyznań - synagoga i fara

Synagoga w Kazimierzu Dolnym została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku. Po wojnie stała opuszczona i popadała w ruinę. Dopiero w 1953 roku budynek bożnicy odbudowano i gruntownie wyremontowano i przeznaczając ją na salę kinową.

O synagodze istnieje legenda mówiąca, że miał ona być ufundowana przez samego król Kazimierz Wielki jako dar dla swojej ukochanej Esterki. A same kamienie na budowę miały pochodzić ze Ściany Zachodniej w Jerozolimie.

Kościół farny, czyli Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja jest położony przy rynku, ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 roku i następnie rozbudowany w stylu renesansowym w latach VII wieku. Fara ta znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Jej wnętrze zdobią bogate sztukaterie sklepień i dekorowany rzeźbiarsko portal do jednej z kaplic. A za kościołem znajduje się małe miejsce pamięci.

W pobliżu Kazimierzu warto wstąpić do Zamku w Janowcu oraz ogrodu i pałacu w Puławach.
 

Lanckorona, czyli miasto aniołów

Miasteczko to jest pełne XIX-wiecznych, często drewniane domów. Są one niesamowicie urokliwe i piękne. W wielu z nich znajdują się restauracje, kawiarnie, galerie sztuki lokalnych artystów, a w jednej z nich muzeum. Muzeum regionalne prezentujące folklor oraz eksponaty z Lanckorony, oraz okolicy, Znajduje się ona w chatce z XIX wieku
 

Na szczycie Góry Lanckorońskiej zachowały się ruiny zamku z XIV wieku, która powstała za sprawą Kazimierza Wielkiego, idąc do zamku warto spojrzeć na lokalny kościołek pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Będąc w środku warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z późnego renesansu oraz rokokowe ołtarze boczne, zabytkową chrzcielnicę i obraz "Chrzest Chrystusa".


Piękny Wrocław

Zaczynamy od wrocławskiego Zoo, jego niewątpliwszą atrakcją jest Afrykanizm, czyli specjalnie wybudowanym kompleksie basenów i akwariów, w którym żyje kilka tysięcy zwierząt Afryki.
 

Afrykarium w ZOO Wrocław to jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. W 21 basenach i akwariach można zobaczyć ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków pochodzących z Czarnego Lądu

fot. Afrykarium, źródło visitwroclaw.eu

 

Punkt widokowy Sky Tower Wrocław

Sky Tower to najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z najwyższych budynków w Polsce. Na 49. piętrze znajduje się przeszklony punk widokowy. Można zobaczyć całą panoramę strego miasta, a w ładną pogodę można także zobaczyć Karkonosze. Krajobraz widziane zza okien robi naprawdę niesamowite wrażenie o każdej porze roku.

Monumentum dzieło

Kolejną atrakcją tego pięknego miasta jest „Panorama Racławicka” dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, monumentalne płótno powstało w 1894 roku.

Jedyne Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu jest jedyną instytucją w Polsce zajmującą się wyłącznie architekturą, jej historią i współczesnymi projektami. Oprócz wystaw stałych (np. rzemiosła artystycznego), prezentowane są tutaj liczne wystawy czasowe.

Zwiedzając Wrocław nie można zapomnieć także o Hali Stulecia (koło Zoo) oraz pięknym ratuszu

A wy jakie miejsca polecacie? Napiszcie w komentarzach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie