Sybilla 2020. Najważniejsze nagrody muzealne wręczone

Sybilla 2020. Najważniejsze nagrody muzealne wręczone

22 września w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wręczono nagrody i wyróżnienia w 41. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. Zobaczcie kto wygrał? 

W kategorii wystawy czasowe zwyciężyła wystawa "Willmann. Opus magnum" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Była to duża wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego nawet śląskim Rembrandtem. Na wystawie znalazły się prace z licznych kolekcji muzealnych i obiekty na co dzień znajdujące się w kościołach np. w Trzebnicy. Na wystawie znalazło się prawie 100 obrazów artysty
o tematyce mitologicznej, religijnej oraz portrety czy także liczne pejzaże

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła wystawa "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce" i krakowskie MN. Wystawa ta byłą wyjątkowym przedsięwzięciem, dzięki któremu można było w Gmachu Głównym w Krakowie zobaczyć witraże z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów np. na co dzień bardzo wysoko umieszczane witraże z Kościoła Mariackiego w Krakowie.


Wystawa Willmann. Opus magnum, fot. mnwr.pl

Kolejne wyróżnienie zdobyła wystawa czasowa "Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80-tych" w Muzeum w Gliwicach. Głównym celem tej wystawy miało być ukazanie zjawiska polityczno-artystycznego, jakim był niezależny ruch wystawienniczy w Polsce. W murach gliwickiego Teatru Victoria zaprezentowane zostały dzieła licznych artystów, którzy w owym okresie, protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną komunistycznej władzy PRL-u. Na wystawie zostały między innymi pokazane obrazy z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W kategorii wystawa stała zwyciężyła wystawa w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku niedaleko Warszawy. Nawa wystawa stała ma prezentować życie Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historyczno-społecznym. Nowa wystawa stała znajduje się w kompleksie w skład którego wchodzi dworek „Milusin” oraz nowy budynek z nowoczesną przestrzenią wystawową. Na wystawie udał się zgromadzić liczne oryginalne pamiątki zarówno ze zbiorów własnych muzeum, jaki i depozytów.

Wyróżnienie natomiast zdobyły Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, oddział Państwowego Muzeum na Majdanku za wystawę "SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943" oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie za wystawę stałą w Książnicy

W kategorii Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury główną nagrodę zdobyło Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem za rewaloryzację i modernizację zabytkowych, drewnianych budynków muzeum dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala.

Muzeum to w ostnicach latach przeszło lub jest w trakcje wielu projektów, remontów i modernizacji, na przykładny generalny remont przeszła Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz Chałupa Gąsieniców Sobczaków, remont wykonany został także w galerii Władysława Hasiora, a nieco wcześniej remont przeszła galeria w Willi Oksza, gdzie organizowane są obecnie m.in. wystawy czasowe. Obecnie remont przechodzi już bardzo zniszczona kamienica z Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Gmach Główny muzeum oraz Galeria Sztuki na Kozińcu. 

Muzeum Tatrzańskie , fot.muzeumtatrzanskie.pl

Obecnie do 3 października 2021 można oglądać w muzeum wystawę czasowa "Gerson w Tatrach".
Wojciech Gerson to polski malarz, pejzażysta i przedstawiciel realizmu, a także członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1896 roku. Artysta był świadkiem powstania Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, a nawet ofiarował instytucji kilka swoich rysunków i okazów etnograficznych. Dzisiaj na zorganizowanej prze MT wystawie można zobaczyć dzieła W. Gersona z wielu kolekcji np. zborów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wyróżnienie w konkursie natomiast zdobyło Muzeum Narodowe w Warszawie za działania konserwatorskie w Galerii Sztuki Starożytnej, która został otwarta na początku tego roku oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z rejonu Kujaw oraz obszaru ziemi dobrzyńskiej


Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. www.gov.pl

W kategorii Edukacja SYBILLA 2021 został wręczona Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, a wyróżnienie otrzymało Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie  i Muzeum Narodowe w Poznaniu za przedsięwzięcia edukacyjne w czasie pandemii.   

Główną nagrodę w kategorii Projekty naukowo-badawcze zdobyło Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie za digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku, a nagrodę w kategorii zarządzanie dostało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, wyróżnione natomiast zostało przyznane m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Zamkowi na Wawelu w Krakowie.         

 

GRAND PRIX w konkursie na 41. EDYCJI KONKURSU NA WYDARZENIE MUZEALNE ROKU SYBILLA 2020 otrzymało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, tak jak już wczesnej wspomniałem muzeum to także otrzymało także m.in. nagrodę za wystawę stałą. 

Napiszcie w komentarzach, jakie waszym zdaniem wystawy i przedsięwzięcia były najciekawsze w 2020 roku?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie