TOP 10 WYSTAW W KRAKOWIE NA JESIEŃ
TOP 10 WYSTAW W KRAKOWIE NA JESIEŃ
Czyli gdzie warto się wybrać? W Muzeum Narodowym można oglądam dużą wystawę stylów narodowych, a w MCK sztukę z Ukrainy. W Muzeum Archeologicznym zabytki starożytne, a w Bunkrze Sztuki wystawę o Pendereckim. Już wkrótce będzie także otwarta wystawa rzeźb Ursuli von Rydingsvard.
1. Polskie style narodowe
W Muzeum Narodowym można zboczyć wystawę "Polskie Style Narodowe 1890-1918 ". Wystawa jest podzielona na pięć części. W pierwszej pokazane są
przykłady polskiego stroju narodowego z 2. połowy XIX wieku. W części
drugiej prezentowany jest styl zakopiański, a w trzecie sztuka ludowa z Huculszczyzny. W kolejnej
części znajdą się projekty promujące ideę stylu narodowego artystów z
Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana i Warsztatów Krakowskich, a w piątej części dowiemy się więcej o wystawie architektury i
wnętrz, która odbyła się w Krakowie w 1912 roku, oraz o języku esperanto, który miał
służyć komunikacji między różnymi nacjami
Na wystawę składają się dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, innych muzeów (np. Muzeum Tatrzańskiego) oraz obraz z Wiednia. Na ekspozycji prezentowane są prace m.in Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, czy Wojciecha Brzegi. Po za obrazami i rzeźbami także meble, sztuka użytkowa i archiwalne zdjęcia oraz stroje ludowe z epoki.
2. Zabytki starożytne w krakowskim Muzeum Archeologicznym
"Zabytki
śródziemnomorskie ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu" to
nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Prezentowane na wystawie zabytki to niezwykle rzadkie i cenne okazy
związane zarówno ze sztuką etruską i grecką, jak rzymską. W większości pochodzą z lat między VIII p.n.e.– IV w. n.e. Na wystawie warto także zwrócić uwagę na
ampułki Św. Menasa, a także lampki oliwne datowane na VII p.n.e. Druga z wystaw dotyczy natomiast legendarnego Światowid, a konkretnie jego niezwyklej historii.
3. Sztuka ukraińska w MCK
4. Srebrne antependium z Chełmna
W pałacu biskupa Erazma Ciołka można doglądać na wystawie czasowej srebrne antependium z sanktuarium Matki Boskiej Chełmskiej.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Ursuli von Rydingsvard, mieszka obecnie i pracuje w Nowym Yorku.
6. Nowa galeria sztuki współczesnej
W Muzeum Narodowym będzie można od jesieni oglądać nową wystawę sztuki współczesnej. Wystawa będzie prezentować sztukę XX i XXI wieku – od około 1890 roku do czasów najnowszych. Bedzie ona prezentowała m.in. sztukę secesji, modernizmu, ekspresjonizmu, formizmu, koloryzmu i awangardy, Drugą Grupę Krakowską, grupy Wprost i Ładnie. Na wystawie oprócz obrazów i rzeźby znajda się także rzemiosło artystyczne w tym ceramika. Wśród artystów prezentowanych na wystawie są między innymi Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Leon Chwistek, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor i Maria Jarema.
7. Wyjątkowe obrazy Czapskiego z prywatnej kolekcji
8. Drzeworyty Kosona i współczesna sztuka botaniczna artystów z całego świata
W Muzeum Manggha można zobaczyć drzeworyty nishiki-e autorstwa Ohary Kosona (1877–1945), z kolekcji Adriana Ciceu uzupełnione o kilka drzeworytów tego samego artysty z kolacji muzeum. W muzeum tym można także obejrzeć wystawę sztuki botanicznej w XXI wieku
9. Penderecki w Bunkrze Sztuki
W Bunkrze Sztuki (obecnie siedziba mieści się przy Rynek Główny 20) można obejrzeć wystawę o K. Pendereckim. Wystawa opowiada m.in. o parku, który stworzył w Lusławicach, opartego na formie symfonii. Obejmuje ona prywatne szkice – tak zwane prepartytury – oraz rysunkowe koncepcje ogrodu. W drugiej część wystawy można natomiast zobaczyć portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa innych artystów oraz zdjęcia wykonane w jego ogrodzie.
Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem jak i dyrygentem, zmarł 29 marca 2020 roku. Jest on jednym z najwybitniejszych muzyków XX wieku.
10. Etnografia
Na koniec Muzeum Etnograficzne (konkretnie oddział - Dom Esterki przy Krakowskiej) można tu do końca roku podziwiać wystawę "Syberia. Głosy z Północy". Na wystawie można zobaczyć przywiezione z Północy futrzane ubrania, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety, czy ślubny strój kobiecy będący także ubiorem szamanki. Są to przedmioty które przywieźli z Syberii ludzie zarówno powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa
A co warto zwiedzić na Wawelu?
Na koniec jeszcze Wawel, można tam obejrzeć do końca października wystawę arrasów wawelskich. Po raz pierwszy kolekcja ta jest pokazana w całości. Natomiast jeszcze tylko do końca tygodnia w ogrodach zamkowych goszczą rzeźby Józefa Wilkonia.
A wy byliście na jakiejś wystawie? Jakie macie wrażenia? Napiszcie w kom
fot. MNK
Napiszcie czy polecacie jakąś wystawę?
OdpowiedzUsuń