TOP 10 WYSTAW W KRAKOWIE NA JESIEŃ

 

TOP 10 WYSTAW W KRAKOWIE NA JESIEŃ

Czyli gdzie warto się wybrać? W Muzeum Narodowym można oglądam dużą wystawę stylów narodowych, a w MCK sztukę z Ukrainy. W Muzeum Archeologicznym zabytki starożytne, a w Bunkrze Sztuki wystawę o Pendereckim. Już wkrótce będzie także otwarta wystawa rzeźb Ursuli von Rydingsvard.

1. Polskie style narodowe

W Muzeum Narodowym można zboczyć wystawę "Polskie Style Narodowe 1890-1918 ". Wystawa jest  podzielona na pięć części. W pierwszej pokazane są przykłady polskiego stroju narodowego z 2. połowy XIX wieku. W części drugiej prezentowany jest styl zakopiański, a w trzecie sztuka ludowa z Huculszczyzny. W kolejnej części znajdą się projekty promujące ideę stylu narodowego artystów z Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana i Warsztatów Krakowskich, a w piątej części dowiemy się więcej o wystawie architektury i wnętrz, która odbyła się w Krakowie w 1912 roku, oraz o języku esperanto, który miał służyć komunikacji między różnymi nacjami

Na wystawę składają się dzieła ze zbiorów Muzeum  Narodowego w Krakowie, innych muzeów (np. Muzeum Tatrzańskiego) oraz obraz z Wiednia. Na ekspozycji prezentowane są prace m.in  Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, czy Wojciecha Brzegi. Po za obrazami i rzeźbami także meble, sztuka użytkowa i archiwalne zdjęcia oraz stroje ludowe z epoki.

2. Zabytki starożytne w krakowskim Muzeum Archeologicznym

"Zabytki śródziemnomorskie ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu" to nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Prezentowane na wystawie zabytki to niezwykle rzadkie i cenne okazy związane zarówno ze sztuką etruską i grecką, jak rzymską. W większości pochodzą z lat między VIII p.n.e.– IV w. n.e. Na wystawie warto także zwrócić uwagę na
ampułki Św. Menasa, a także lampki oliwne datowane na VII p.n.e. Druga z wystaw dotyczy natomiast legendarnego Światowid, a konkretnie jego niezwyklej historii.

3. Sztuka ukraińska w MCK 

Od 17 września MCK przy rynku będzie można obejrzeć wystawę "Ukraina. Wzajemne spojrzenia". Oprócz prac Szewczenki, Brandta czy Riepina zostaną  zaprezentowane także dzieła artystów awangardy początku XX wieku oraz twórców współczesnych. Zaprezentowane dzieł pochodzą z Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowe.

4. Srebrne antependium z Chełmna

W  pałacu biskupa Erazma Ciołka można doglądać na wystawie czasowej srebrne antependium z sanktuarium Matki Boskiej Chełmskiej. Przedstawia ono króla Jana Kazimierza składającego hołd ikonie Matki Boskiej z Dzieciątkiem po bitwie pod Beresteczkiem w r. 1651. Powstało on
ok. 1739 roku w Gdańsk, autorem jest gdański złotnik Johann Jöde.



5.  Wyjątkowa wystawa rzeźby w MN

Od  6 listopada w Gmachu Głównym MNK będzie można zwiedzać wystawę czasową " URSULA VON RYDINGSVÄRD, Tylko sztuka". Bedze to prezentacja kilkunastu dzieł tej artystki, zaprezentowane zostanie jedenaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego (w tym jedną ze zwierzęcych jelit), jedenaście rysunków i jedna instalacja. Tą niezwykle ciekawą wystawę można natomiast już teraz oglądać w  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 

Ursuli von Rydingsvard, mieszka obecnie i pracuje w Nowym Yorku. 

6. Nowa galeria sztuki współczesnej

W Muzeum Narodowym będzie można od jesieni oglądać nową wystawę sztuki współczesnej. Wystawa będzie prezentować sztukę XX i XXI wieku – od około 1890 roku do czasów najnowszych. Bedzie ona prezentowała m.in. sztukę secesji, modernizmu, ekspresjonizmu, formizmu, koloryzmu i awangardy, Drugą Grupę Krakowską, grupy Wprost i Ładnie. Na wystawie oprócz obrazów i rzeźby znajda się także rzemiosło artystyczne w tym ceramika. Wśród artystów prezentowanych na wystawie są między innymi Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Leon Chwistek, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor i Maria Jarema.  

7. Wyjątkowe obrazy Czapskiego z prywatnej kolekcji

Kolejną z wystaw jest wystawa "Czapski z Kurozwęk" w Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego. Można na niej zobaczyć dzieła Józefa Czapskiego z kolekcji Jolanty z Wańkowiczów markizy de Boisgelin i Gilles’a markiza de Boisgelin w zbiorach Michaela Popiela markiza de Boisgelin w Kurozwękach. Muzeum - pałac w Kurozwękach obecnie przechodzi gruntowny remont który ma się zakończyć w przyszłym roku. Z Krakowa do Kurozwęk jest ok. 110 km.

 8. Drzeworyty Kosona i współczesna sztuka botaniczna artystów z całego świata

W Muzeum Manggha można zobaczyć drzeworyty nishiki-e autorstwa Ohary Kosona (1877–1945), z kolekcji Adriana Ciceu uzupełnione o kilka drzeworytów tego samego artysty z kolacji muzeum. W muzeum tym można także obejrzeć wystawę sztuki botanicznej w XXI wieku

9. Penderecki w Bunkrze Sztuki

W Bunkrze Sztuki (obecnie siedziba mieści się przy Rynek Główny 20) można obejrzeć wystawę o K. Pendereckim. Wystawa opowiada m.in. o parku, który stworzył w Lusławicach, opartego na formie symfonii. Obejmuje ona prywatne szkice – tak zwane prepartytury – oraz rysunkowe koncepcje ogrodu. W drugiej część wystawy można natomiast zobaczyć portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa innych artystów oraz zdjęcia wykonane w jego ogrodzie. 

Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem jak i dyrygentem, zmarł 29 marca 2020 roku. Jest on jednym z najwybitniejszych muzyków XX wieku.

10. Etnografia

Na koniec Muzeum Etnograficzne (konkretnie oddział - Dom Esterki przy Krakowskiej) można tu do końca roku podziwiać wystawę "Syberia. Głosy z Północy". Na wystawie można zobaczyć przywiezione z Północy futrzane ubrania, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety, czy ślubny strój kobiecy będący także ubiorem szamanki. Są to przedmioty które przywieźli z Syberii ludzie zarówno powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa

A co warto zwiedzić na Wawelu?

Na koniec jeszcze Wawel, można tam obejrzeć do końca października wystawę arrasów wawelskich. Po raz pierwszy kolekcja ta jest pokazana w całości. Natomiast jeszcze tylko do końca tygodnia w ogrodach zamkowych goszczą rzeźby Józefa Wilkonia.

A wy byliście na jakiejś wystawie? Jakie macie wrażenia? Napiszcie w kom

fot. MNK

 

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard