Młoda Polska podbija Wielka Brytanię

Widoka na wystawę  źródło - MNK
 

Młoda Polska podbija Wielka Brytanię 

W William Morris Gallery w Londynie można oglądać wystawę sztuki okresu Młodej Polski, a na niej prace m.in. Witkiewicza, Mehoffera i Wyspiańskiego. 

Młoda Polska: Ruch Sztuki i Rzemiosła (1890 – 1918) to pierwsza tak duża wystawa poświęcona sztuce zdobniczej i architekturze Młodej Polski w Wielkie Brytanii. Opowiada o niezwykłym ruchu artystycznym, który rozkwitł w odpowiedzi na inwazję i okupację Polski przez zaborców. Artyści, pochodzący m.in. z Krakowa i Zakopanego czerpali inspiracje z lokalnych tradycji ludowych, pięknej przyrody i rzemiosła, coraz bardziej też zacierając rozróżnienie sztuki na — sztukę piękną oraz użytkową.

Wystawa w William Morris Gallery w Londynie prezentuje rzemiosła artystyczne i architekturę epoki Młodej Polski. Na ekspozycji zostało zaprezentowanych ponad 120 obiektów ruchu Młodej Polski, są to: obrazy, rysunki, fotografie, meble, hafty, koronki oraz ceramika artystyczna, jak i architektoniczne modele (np. wilii w stylu zakopiańskim) i rysunki, a także snycerkę, ceramikę i wycinanki z papieru. Można zobaczyć również ozdoby świąteczne, np. na Boże Narodzenie. Na wystawie zaprezentowani zostali m.in. Józef Czajkowski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Henryk Uziembło. Są również prace Stanisława Witkiewicza - twórcy stylu zakopiańskiego.

Obiekty zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów: 

  • Muzeum Narodowego w Krakowie, 
  • Muzeum Narodowego w Warszawie, 
  • Muzeum Narodowego w Lublinie, 
  • Muzeum Witrażu w Krakowie, 
  • Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, 
  • Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,
  • Banku Pekao S.A. 
  • i kolekcji prywatnych


Młoda Polska to okres w historii polskiej literatury oraz sztuki przypadający na czas twórczości dwóch pokoleń artystów, urodzonych w latach 60. i 70. XIX wieku. Nazwa epoki - „Młoda Polska” pochodzi od tytułu cyklu artykułów Artura Górskiego, publikowanych na łamach krakowskiej gazety „Życia”, w których A. Górski skrytykował pozytywistów i przedstawił program młodych, polskich twórców.

 

Widoka na wystawę  źródło - MNK


Sztuka Młodej Polski


W okresie Młodej Polski nastąpił niesamowicie intensywny rozwój sztuk plastycznych. Jednak nie sformułowano jednolitego programu artystycznego — w okresie tym występowały różne kierunki artystyczne, takie jaki impresjonizm, symbolizm i secesja.

Impresjonizm reprezentowali przede wszystkim — Władysława Podkowińskiego oraz Józefa Pankiewicz, starali się on uchwycić nieustannie zmieniającą się rzeczywistość i utrwalić subiektywne, ulotne wrażenia, jakie na nich wywarła dana chwila. Symbolizm reprezentował na przykład Jacek Malczewski. Artyści - symboliści uważali, że prawdziwego świata nie da się opisać za pomocą zwykłego, normalnego języka, może to zrobić tylko za pomocą różnorodnych symboli. Poza Malczewskim można wymienić jeszcze Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa.

Najważniejszą postacią krakowskiej secesji był Stanisław Wyspiański, sam jednak nie uważał się za sesyjnego artystę, na przykład, gdy zaprojektowane przez niego wnętrze Domu Lekarskiego w Krakowie zostało nazwane przez krytyków i znawców secesyjnym, wywoła to u niego oburzeni i złość. Twórcą secesyjny był także malarz Władysław Ślewiński. Z secesją łączyły go przede wszystkim środki wyrazu — uproszczenia i spłaszczenie plamy barwna. Jego twórczość miała wiele wspólnego z Gauguinem — słynnym malarzem francuskiego postimpresjonizmu.

Ostatnim z najpopularniejszych stylów Młodej Polski był ekspresjonizm, w tym stylu największe znaczenie miała ekspresja — wyraz. W stylu tym tworzył niektóre rzeźby np. August Zamoyski. A. Zamojski należał także do grupy Bunt, grupa ta powstała w Poznaniu w 1918 roku i skupiona była przede wszystkim wokół czasopisma "Zdrój", należało do niej wielu malarzy i rzeźbiarzy, większość członków tworzyła właśnie w stylu ekspresyjnym.


Józef Mehoffer, Natura i sztuka (1901). akwarela, Muzeum Narodowe w Krakowie.

Wystawa w William Morris Gallery w Londynie potrwa do 30 stycznia 2022. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 17:00. Wstęp do
galerii jest za dowolną opłatą.

Oprócz wystawy czasowej w galerii można zobaczyć obszerną wystawę poświęconą życiu i twórczości Williama Morrisa — znanego angielskiego projektanta sztuki i rzemiosła
       

 

bibliografia

mnk.pl

youngpolandartsandcrafts.org.uk

wmgallery.org.uk

wikipedia.org 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard