5 najlepszych wystawa na jakie warto się wybrać w Krakowie jesienią

5 najlepszych wystawa na jakie warto się wybrać w Krakowie jesienią

Jesienią w Krakowie można zobaczyć wiele ciekawych wystaw m.in. wystawę amerykańskiej rzeźbiarki Ursula von Rydingsvard, wystawę o historii i poszukaniu stylu narodowego, czy wyjątkową wystawę sztuki ukraińskiej.  

1. Rzeźby za oceanu w Muzeum Narodowym

Na wystawie Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka można zobaczyć monumentalne rzeźby, prace na papierze, instalacje i filmy Ursula von Rydingsvard. Tworzą on przekrojową wystawę twórczości tej wyjątkowej, amerykańskiej artystki o polskich korzeniach. W Muzeum Narodowym znalazły się m.in. najstarsza rzeźba artystki „Dziewięć stożków”, czy monumentalna praca -  „Dno oceanu” nawiązująca do nomadycznego stylu życia. Prace eksponowane są w nowej galerii stałej prezentującej sztukę polską XX i XXI wiek, natomiast dwie rzeźby znalazły się przed Gmachem Głównym MNK. Prezentacja prac artystki w Polsce potrwa do 6 lutego 2022 r.


2. Style narodowe w Gmachu Głównym

W Gmachu Głównym MN można zobaczyć wystawę Polski Style Narodowe. Tematyka wystawy odnosi się do trwającej około roku 1900 w Europie debaty na temat stylu narodowego. Dla Polski i innych krajów pozbawionych niepodległości styl narodowy był potwierdzeniem ich niepodległościowych ambicji, dowodem na kulturową odrębność oraz samodzielność. Wystawę podzielono na pięć części, w pierwszej z nich zostały pokazane przykłady polskiego stroju narodowego z 2. połowy XIX wieku, a w części drugiej prezentowany jest styl zakopiański, w kolejnych możemy zobaczyć sztukę ludową z Huculszczyzny, czy projekty promujące ideę stylu narodowego artystów z Towarzystwa Polska Sztuka, w ostatnej poznać można historię języka esperanto, który miał służyć komunikacji między różnymi narodami.

Na wystawie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć piękny tryptyk „Madonna huculska” z 1909 r., który znajduje się w zbiorach wiedeńskich.

 

3. Rzeźby Pawła Orłowskiego

Na placu Szczepańskim oraz na dziedzińcu i w pasażu Pałacu Krzysztofory można zobaczyć wystawę rzeźb Pawła Orłowskiego BOT RIDERS. Paweł Orłowski to artysta, rzeźbiarz i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poszukiwanie oryginalnego stylu rozpoczął podczas swoich pierwszych międzynarodowych wystaw w Berlinie i Bonn w 1999 roku. Wśród rzeźb można zobaczyć m.in. zgeometryzowane, kanciaste i bimorficzne rzeźby botów czy jeźdźców konnych. W skład wystawy wchodzą zarówno małe, kameralne rzeźby, jak i duże i monumentalne prace


4. Niewyczerpany papier na wystawie w muzeum Manggha

Ciekawą wystawę poświęconą powstawianiu papieru  w
wiosce Echizen można zwiedzać w muzeum Sztuki Manggha. Echizen to jeden z najstarszych ośrodków rzemiosła w Japonii, którego początki sięgają już VIII wieku. Pod względem religijnym to dom bogini Kawakami Gozen, która patronuje wszystkim papiernikom. Technologię powstawania washi prześledzić można dzięki urządzeniom, które przez ponad sto lat współtworzyły historię papierni rodziny Yamaguch. Na ekspozycji prezentowane są również zdjęcia Katsuhira Haty, pokazują jak wygląda współcześnie praca w papierniach. Przez cztery lata fotograf on i towarzyszył mistrzom z dwudziestu czterech warsztatów w trakcie ich pracy oraz w czasie wolnym, dzięki temu możemy zajrzeć do świata niedostępnego dla nas na co dzień

 

fot. mck.krakow.pl


5. Sztuka Ukrainy w MCK

Wyjątkową sztukę artystów z Ukrainy można zobaczyć w siedzibie Międzynawowe Centrum Kultury przy Rynku Głównym. Po raz pierwszy przed polską publicznością prezentowane są dzieła artystów współczesnych oraz ukraińska sztuka dawna, tworzące razem wspólną narrację. Ciekawe są dzieła rosyjskiego realisty — Ilii Riepina - pochodzącego z Ukrainy i zafascynowanego malarstwem J. Matejki. Na ekspozycji można zobaczyć dwa jego dzieła — Ukraińska chata i Śmiejący się Kozak.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard