Jakie wystawy odbędą się w 2022 roku w Krakowie?

Vilhelm Hammershøi, Pokój przy Strandgade, 1901, Statens Museum for Kunst

Wystawy w 2022 roku w Krakowie

Już pod koniec stycznia w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach otwarta zostanie wystawa Lelewel. Rytownik polski. Na wystawie poświęconej twórczości Joachima Lelewela zobaczymy unikatową, graficzną spuściznę Lelewela, a także m.in. jego portrety. Nowa wystawa obejmo dzieła ze zbiorów MNK, instytucji zewnętrznych i osób prywatnych. Prace pochodzić będą między innymi z Paryża, czy Biblioteki Uniwersyteckiej w Wilnie. Kolejną wystawą będzie wystawa Jacek Malczewski romantyczny. Na ekspozycji w Gmachu Głównym prezentowane będzie ponad 150 prac Malczewskiego ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych, a wystawa poświęcona będzie głównie romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. 

Wiosną 2022 roku po raz pierwszy w Krakowie zagości wystawa prezentująca twórczość Vilhelma Hammershøia (1864–1916) – artysty uznawanego za najwybitniejszego duńskiego malarza przełomu XIX i XX stulecia. Będze to druga odsłona wystawy, którą teraz można oglądać w Poznaniu. Natomiast od 29 lipca 2022 do stycznia 2023 roku będziemy mogli zobaczyć wystawę Nowy początek. Modernizm w II RP. Jesienią będzie można także najprawdopodobniej zobaczyć wystawę Tamary Łempickiej. 

Jacek Malczewski, Autoportret ze zbiorów MNK


W Międzynarodowym Centrum Kultury od lipca będziemy mogli zobaczyć między innymi wystawę Niko Pirosmani, gruzińskiego malarza-prymitywisty. W Muzeum Fotografii natomiast wystawy: Co robi zdjęcie? i Facing Britain

W MOCAK-u natomiast odbędzie się wystawa Polityka w sztuce, a na niej prace m.in. nowojorskiego artysty Sislej Xhafa. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w luty zostanie otwarta wystawa poświęcona kulturowemu znaczeniu kotów w kulturze zachodu i Japonii.


Jeździec polski, Rembrandt z kolekcji Frick Collection w Nowym Jorku


Na Wawelu latem będzie można zwiedzać wystawę arcydzieł malarstwa renesansowego z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej, które przybędą do Krakowa z muzeów całego świata np. z Londynu. W sierpniu natomiast zaprezentowany zostanie obraz Rembrandta Jeździec polski ze zbiorów Frick Collection w Nowym Jorku. Będzie również ekspozycja rysunków Andrzeja Radwańskiego (od marca) oraz prac Jakuba Mertensa z Antwerpii (pod koniec roku).

A Wy na jaką wystawę czekacie najbardziej?

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie