Jakie wystawy zobaczymy w Muzeum Narodowym w Lublinie w 2022 roku?

Zamek w Lublinie

Jakie wystawy zobaczymy w Muzeum Narodowym w Lublinie w 2022 roku? 

W 2022 w Lublinie odbędzie się między innymi wystawa pochodzącego z okolic Lublina artysty Jana Wydry i jednej z najwybitniejszych malarek w historii polskiej sztuki Tamary Łempickiej

Na wiosnę w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się wystawa Tamary Łempickiej. Wśród pokazanych obrazów znajdą się prace zarówno z największych europejskich kolekcji muzealnych, głównie z Francji, jak i z kolekcji prywatnych. Będzie to około ponad 20 prac artystki. Tamara Łempicka to jedna z najsłynniejszych polskich malarek epoki art déco. Jej prace na aukcjach osiągają gigantyczne kwoty, na przykład w 2018 r. jej obraz La Musicienne został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za ponad 9 mln $. W Polsce jej prace znajdują się tylko w zbiorach Muzeum w Płock i Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 2022 r. przypada 120. rocznica urodzin Jana Wydry. A w Muzeum Narodowym planowana jest wystawa, która prezentować będzie dzieła artysty znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie wzbogacone o twórczość zgromadzoną między innymi w innych muzeach polskich.

Jan Wydra (1902 -1937) urodził się w Ciecierzynie niedaleko Lublina. Wykształcenie zdobył w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego. Od 1927 roku mieszkał w Kazimierzu Dolnym, był również nauczycielem w szkole plastycznej w Lublinie. Zmarł na gruźlicę, mając tylko 35 lat. Malował m.in. sceny biblijne, alegorie, portrety i pejzaże. Projektował także okładki do lubelskich czasopism literackich "Reflektor" i "Lucifer"

Do 27 lutego 2022 na zamku można natomiast zobaczyć jeszcze wystawę Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu. Za pomocą królewskich pamiątek z czasów od Kazimierza Wielkiego do Jana Kazimierza Wazy wystawa przywołuje czasy świetności zamku królewskiego w Lublinie oraz atmosferę średniowiecznej, renesansowej, manierystycznej i barokowej rezydencji monarszej. Na wystawie prezentowe jest malarstwo, rzeźba klejnoty, złotnictwo, meble, numizmaty, broń, kobierce, czy zabytkowe kafle. Obiekty pochodzą głownie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, ale także z innych muzeów, bibliotek i kościołów w Polsce. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie