Jakie wystawy zobaczymy w Muzeum Narodowym w Kielcach w 2022 roku?

Pałac Biskupów Krakowskich

Jakie wystawy zobaczymy w Muzeum Narodowym w Kielcach w 2022 roku?

W tym roku muzeum zapowiada kilka wystaw. Największą i najważniejszą wystawą roku będzie ekspozycja Kobieta w epoce Wazów planowana od 26 kwietnia – 2 października w Pałacu Biskupów Krakowskich. Nowa wystawa czasowa koncentrować się będzie wokół wyjątkowych kobiet i roli, jaką odgrywały od schyłku XVI wieku do drugiej połowy XVII stulecia, w okresie panowanie królów polskich z dynastii Wazów. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno wizerunki malarskie i graficzne kobiet epoki Wazów, a także historyczne medale, dokumenty, starodruki i dzieła rzemiosła artystycznego.

Kolejna wystawa zostanie otwarta już 1 marca w Muzeum Dialogu Kultur przy rynku. Wystawa będzie zatytułowany Ofenkachel — kafel do pieca i w sposób przekrojowy prezentować będzie różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz dziale Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach. Będziemy mogli zobaczyć kafle powstałe od końca XIV do połowy XX wieku z tematów regionu świętokrzyskiego, Polski i Europy. Wystawa potrwa do 22 maja 2022 roku.

W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przy ulicy Jana Pawła II od 26 maja będzie można oglądać nową wystawę zorganizowaną z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Znajdą się na niej grafiki i ilustracje do 14 ballad poety.

 

Portret Konstancji Krystyny z Komorowskich Wielopolskiej, malarz nieznany, ok. 1670 roku, źródło mnki.pl 


W Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziale MNKi będzie można zobaczyć wystawę Kodeks rycerski w średniowieczu. Będzie to ciekawa opowieść o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści Krzyżacy Henryka Sienkiewicza. Będzie można zobaczyć dzieła malarskie, grafikę oraz rzeźby, broń, elementy uzbrojenia i stare numizmaty. Nowa wystawa potrwa od 21 kwietnia – 30 października 2022 roku.

W tym roku otwarty zostanie też nowy odział muzeum, w Wiślicy k. Buska - Zdrój. Będziemy mogli zobaczyć w nim m.in. romański podziemia Bazyliki, czy wystawę w Dom Długosza z XV w. i starą dzwonnicę. Najcenniejszą atrakcją jest jednak słynna Pyta wiślicka, zwana Płytą orantów uważana za unikatowy w skali światowej zabytek sztuki romańskiej. Nowy oddział otwarty zostanie najprawdopodobniej już na początku lata.


 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard