Nowa wystawa o rzekach w Muzeum Woli

Aleksander Majerski, Kaskada na Marymoncie, 1818 - Materiał prasowy Muzeum Warszawy

Nowa wystawa o rzekach w Muzeum Woli

Współcześnie za warszawską rzekę uznawana jest przede wszystkim Wisła, jednak niegdyś przez miasto płynęły również takie rzeki i rzeczki jak Sadurka, Pólkówka, czy Żurawka. Rzeki zaczęły jednak powoli znikać, głównie z powodu wycinania lasów, obniżania się poziomu wód gruntowych, rosnącej zabudowa miejska oraz szybkiego rozwoju miasta. Proces ten głownie zachodził pod koniec XIX w. i w XX wieku

Nowa wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy” w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy opowiada o historii licznych warszawskich rzek za pomocą archiwalnych planów, dawnych map, grafik i fotografii. Osobną część stanowią natomiast prace artystów współczesnych, ja na przykład film o Zakolu Wawerskim autorstwa Grupy Zakol, czy fotografie Cecylii Malik i grupy Siostry Rzek.

Na wystawie w Muzeum Woli można prześledzić przebieg rzek, poznać ich biogramy, a także dostrzec pozostałości i współczesne ślady ukryte w nazwach dzielnic czy ulic. Historyczna sieć wodna została natomiast nałożona na współczesną mapę stolicy.

Nowa wystawa oprócz tego, że przybliża historię warszawskich rzek i procesów ich zanikania, pozwala również lepiej zrozumieć istotę i wagę dbania o obszary wodne, szczególe te, które jeszcze występują w mieście. Degradacja rzek znacząco wpływa na środowisko, mikroklimat i zmiany klimatu.

Na wystawie prezentowane są prace pochodzące z archiwów, muzeów, instytucji i osób prywatnych. Kuratorami są Magdalena Staroszczyk i Konrad Schiller.

Wystawa w Muzeum Woli przy ulicy Srebrnej 12 w Warszawie, czynna jest od 20 stycznia do 29 maja tego roku.
Bilety kosztują 7 zł - normalny i 5 zł ulgowy, w czwartki natomiast wstęp jest bezpłatny.

 

 Studnia na Rynku, l. 80. XIX w., fot. Konrad Brandel - Materiał prasowy Muzeum Warszawy

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie