Dwa nowe arcydzieła na Wawelu

Pieter II Brueghel (Breughel), "Karczma Pod Świętym Michałem", 1619–1625
 

Nowe arcydzieła na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu wzbogacił swoją kolekcję malarstwa o dwa wybitne dzieła sztuki europejskiej. Są.to obrazy Pietera Brueghela młodszego i Willema Claesza Hedy. Zostały one zakupione przez zamek, w Paryżu z prywatnej francuskiej kolekcji.

Obrazy są niezwykle cenne, zostały namalowane przez jednych z najwybitniejszych siedemnastowiecznych malarzy niderlandzkich i powstały w najlepszych latach ich twórczości.

Pieter Brueghel i Karczma Pod Świętym Michałem

Pieter Brueghel młodszy jest synem znanego malarz Pietera Bruegla starszego. Ze względu na często występujący na jego pracach motyw ognia lub piekła, zwany jest niekiedy "piekielnym". Z ogromnym zamiłowaniem na swoich pracach przedstawiał sceny z karczm, czy bijatyki.

Do wawelskiej kolekcji trafił obraz pt. „Karczma Pod Świętym Michałem” przedstawiający scenę rozgrywającą się przed karczmą. Obraz przypuszczalnie powstał między 1619 a 1625 rokiem i stanowi jedno z najlepszych dzieł w dorobku tego niderlandzkiego malarza.

 

Willem Claesz Heda, "Martwa natura", 1637


Willema Claesza Hedy i piękna martwa natura

Kolejnym obrazem zakupionym przez Zamek na Wawelu jest dzieło Willema Claesza Hedy "Martwa natura". Utrzymany w szarozielonej tonacji, przedstawia kompozycję kosztownych, lśniących naczyń ze srebra i szkła. Obraz ten powstał w 1637 roku.

Willem Claesz Heda to również holenderski malarz działający w okresie baroku. Malował głównie bogato zastawione stoły z pięknymi naczyniami. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach europejskich muzeów m.in. Rijksmuseum, Luwrze, czy w Ermitażu. Od lutego również na Wawelu. 

Dwa nowe nabytki mają być, już wkrótce, eksponowane w komnatach królewskich – obok arrasów Zygmunta Augusta i wspaniałych obrazów włoskich z kolekcji Lanckorońskich. 

 

 

źródło  wawel.krakow.pl

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie