Światło i cisza, czyli wyjątkowa wystawa Vilhelma Hammershøi w Krakowie

Vilhelm Hammershøi Wnętrze przy Strandgade z promieniem słonecznym na podłodze 1901, National Gallery of Denmark

 

Wyjątkowa wystawa Vilhelma Hammershøi w Muzeum Narodowym w Krakowie

Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie pozwala poznać jednego z najbardziej intrygujących i utalentowanych artystów skandynawskich - Vilhelma Hammershøi.

Vilhelm Hammershøi urodził się w 1864 roku w Danii. Naukę rysunku rozpoczął mając osiem lat. Następnie studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Zadebiutował w 1885 roku na wystawie w Charlottenborgu, a jego debiut był jednym z najgłośniejszych w Kopenhadze. Szczególnie jego praca Portret młodej dziewczyny" wzbudził kontrowersje, ponieważ Hammershøi odszedł od znanej, akademickiej tradycji malowania portretu. Odrzucenie jednego z jego obrazów przez jury Salonu w Charlottenborgu wzbudziła ogromny sprzeciw i oburzanie wśród młodych duńskich artystów i stało się jednym z głównych impulsów do powstania stowarzyszenia działającego na wzór francuskiego Salonu Odrzuconych - Den Frie Udstilling.

Hammershøi początkowo malował głównie portrety, do których modelkami były jego matkę, siostra i żona (Ida Ilsted). Z czasem zaczął malować duńskie pejzaże i przedstawienia wnętrz. Jego obrazy charakteryzuje przytłumiona gama barwna, w której dominują odcienie bieli, szarości, zieleni i błękitu.

Duński artysta czerpał z dorobku dawnych mistrzów barokowych oraz artystów mu współczesnego, jak chociażby twórczości Jamesa McNeilla Whistlera. Zmarł na skutek nowotworu w 1916 roku w Kopenhadze. Jego prace znajdują się dziś w kolekcjach największych muzeów w Danii i na świecie, m.in. Statens Museum for Kunst w Kopenhadz, czy Musée d’Orsay i Malmö Konstmuseum. Na aukcyjnych osiągają zaś zawrotne kwoty.

Na wystawie w krakowskim Muzeum Narodowym można zobaczyć dzieła malarskie i rysunki Hammershøia oraz archiwalne fotografie związanych z jego życiem i twórczością pochodzące ze znakomitych europejskich kolekcji m.in. Statens Museum for Kunst, Malmö Konstmuseum, Musée d’Orsay i Museum of Modern Art Aalborg.

Wystawa w Gmachu Głównym trwa do 8 maja 2022. Bilet normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 15 zł.


Wnętrze ze sztalugą artysty, 1910, Statens Museum for Kunst, National Gallery of Denmark

 Autoportret, 1890,  Statens Museum for Kunst, National Gallery of Denmark

Bibliografia

mnk.pl

wikipedia.org

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard