Wystawa, na którą czekaliśmy od lat! Tamara Łempicka w Lublinie

Plakat wystawy, zamek-lublin.pl


Wystawa, na którą czekaliśmy od lat! Tamara Łempicka w Lublinie

W Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wyjątkową wystawę prac Tamary Łempickiej. Są to obrazy, rysunki i grafiki ze zbiorów polskich i zagranicznych muzeów (m.in. Centre Pompidou, Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz kolekcji prywatnych. Wystawa ta jest pierwszą tak dużą, monograficzną ekspozycją Łempickiej w naszym kraju.

Tamary Łempicka urodziła się w 1898 roku, w zamożnej, wpływowej żydowskiej rodzinie w Warszawie. Gdy miała zaledwie kilka lat, ojciec porzucił rodzinę, a Tamara wychowywana była przez swoją mamę oraz dziadków, którzy należeli do ówczesnej elity towarzyskiej i kulturalnej. Znali się oni między innymi z samym Ignacym Paderewskim.

W 1916 poślubiła Tadeusza Łempickiego, który był prawnikiem, a w roku 1916 urodziła córkę Marie Łempicką. Podczas rewolucji październikowej jej mąż, został aresztowany przez bolszewików i aby go uwolnić, Łempicka uzyskała pomoc szwedzkiego konsula, który następnie pomógł jej uciec z Rosji.

Po uwolnieniu z więzienia spotkali się w Dani, późnej małżonkowie zamieszkali w Paryżu. We Francji Tamara Łempicka zaczęła, ze względów na trudną sytuację finansową, malować w celach zarobkowych. Młoda artysta podjęła tam też studia u Maurice'a Denisa. Jej prace zostały wystawione po raz pierwszy w 1922 przez Salon d′Automne. Jednak pomogła jej w tym siostra, która zasiadała w komisji dopuszczającej obrazy do pokazania na wystawie.

W połowie lat dwudziestych, jej kariera zaczęła błyskawicznie nabierać tępa, a swoje prace wystawiała we Francji i w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Jej rosnąca popularność szybko przełożyła się także na bardzo duży sukces finansowy malarki.

W 1934 roku Łempicka wyszła ponownie za mąż, tym razem za barona Raoula Kuffnera. Na początku II wojny światowej wyjechała wraz ze swoim mężem do Kalifornii, a parę lat późnej do Nowego Jorku, gdzie kontynuowała swoją twórczość malarską. W roku 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie, ale jej nowe dzieła nie zostały dobrze przyjęte i artystka zrezygnowała z wystawiania swoich prac. W 1978 roku ponownie zmieniła miejsce zamieszkania - przeniosła się do Meksyku, tam też zmarła w marcu 1980. Jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem.

Na wyjątkowej wystawie na Zamku w Lublinie można zobaczyć łącznie ponad 200 obiektów, z czego prac Łempickiej jest prawie 60. Pozostałe obiekty na wystawie, to między innymi przedmioty osobiste artystki, meble z jej apartamentu, czy wyroby rzemiosła artystycznego i stroje z epoki. Wszytko, przybliża życie Tamary Łempickiej i jej czasy.

Jeżeli chodzi o prace artystki, to pochodzą one: dwie prace z muzeów polskich, a reszta z kolekcji prywatnych i zbiorów zagranicznych z terenu Francji (m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes).

Wystawa czynna jest na Zamku w Lublinie do 14 sierpnia 2022 roku. Bilet normalny kosztuje 40 zł, a ulgowy 20 zł.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie