Wystawa o rycerzach i rycerskim kodeksie w Oblęgorku

Wystawa o rycerzach i rycerskim kodeksie w Oblęgorku

Kodeks rycerski był niepisanym zbiorem zasad i norm moralnych, którymi powinni kierować się wszyscy rycerze. Jego podstawą był honor, wierna służba władcy oraz szlachetne postępowanie wobec kobiet, słabych i ubogich. O rycerskim kodeksie w średniowieczu opowiada nowa wystawa prezentowana w Pałacu Sienkiewicza w Oblęgorku, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Inspiracją do wystawy jest powieść „Krzyżacy" z 1900 roku, napisana przez Henryka Sienkiewicza. Nowa ekspozycja mówi o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć właśnie na kartach tej powieści.

 

Jan Matejko, "Św. Ludwik", 1876 r., ze zbiorów Muzeum Okręgowe w Toruniu

Na ekspozycji prezentowane są m.in. ilustracje, fragmenty powieści, dzieła malarskie, grafiki, rzeźby, broń, elementy uzbrojenia i numizmaty. Wśród nich są dzieła Jana Matejki i Artura Grottgera oraz cenne ilustracje do pierwszego wydania utworu.

Prezentowane eksponaty wypożyczono do Oblęgorka m.in. z Zamku w Malborku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum w Nysie.

Wystawa będzie trwała do 30 października 2022

 

Artur Grottger, "Rycerz na koniu", przed 1856, technika olejna, ze zbiorów Muzeum Narodowe w Krakowie


 



 

 
 
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie