Kim był Stanisław Małachowski, bohater obrazu Jana Matejki?

Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku

Kim był Stanisław Małachowski, bohater obrazu Jana Matejki?

Stanisław Małachowski to jedna z głównych postaci uwiecznionych na obrazie Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku", namalowanego w 1891. Niesiony, ubrany na biało trzyma w ręku tekst ustawy i przemierza wraz z tłumem z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana. W lewej ręce trzyma symbol władzy, czyli laskę marszałkowską, niosą go dwaj posłowie - Aleksander Linowski i Ignacy Wyssogota Zakrzewski. Posłowie ziemi krakowskiej i poznańskiej. Dziś obraz ten można podziwiać na warszawskim zamku.


Portret Stanisława Małachowskiego z 1794 roku, autorstwa Fabrego

Kim był Stanisław Małachowski?

Stanisław Małachowski, a właściwie to Stanisław Bartłomiej Ludwik Małachowski herbu Nałęcz urodził się w 1736 roku w Końskich koło Kielc, a zmarł w 1809 w Warszawie. Był jednym z  najważniejszych polityków drugiej połowy XVIII wieku w Polsce. W latach 1807–1809 był prezes Senatu Księstwa Warszawskiego, w okresie 1755–1784 marszałkiem konfederacji Korony Królestwa Polskiego, a w 1788 roku marszałkiem Sejmu Czteroletniego.

W 1782 został kawalerem Orderu Świętego Stanisława, w tym samym roku odznaczony został również Orderem Orła Białego. Należał do Stronnictwa Patriotycznego i był wraz z Ignacym Potockim oraz Hugonem Kołłątajem jednym z twórców Konstytucji 3 maja.

Małachowski był zwolennikiem współpracy szlachty z mieszczaństwem, popierał także rozszerzenie praw politycznych miast. W czasie wojny polsko-rosyjskiej, w 1792 był przeciwny decyzji króla Augusta Poniatowskiego o jego przystąpieniu do konfederacji targowickie. W styczniu 1807 został prezesem Komisji Rządzącej, czyli tymczasowego rządu Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Napoleona.

Obecnie na Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się czasowa wystawa poświęcona Małachowskiemu.


źródło

mnki.pl

wikipedia.org

zamek-krolewski.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie