Blisko 500 prac Witkacego w towarzystwie m.in.: Kandinsky’ego, Ernsta i Boccioniego w Warszawie


Szatan

Blisko 500 prac Witkacego w towarzystwie m.in.: Kandinsky’ego, Ernsta i Boccioniego w Warszawie

W Warszawie, a konkretnie w Muzeum Narodowym możemy zobaczyć nową, naprawdę wspaniałą wystawę kilkuset prac Witkacego, uzupełnionych o prace znanych, światowych artystów, jak Max Ernst i Wassily Kandinsky.

Witkacy, a właściwie to Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najsłynniejszych i najciekawszych malarzy w Polsce. Urodził się 24 lutego 1885 w Warszawie, a jego ojcem był, również znany malarz, pisarz i architekt, czyli Stanisław Witkiewicz. Na początku Witkacy uczył się w domu, potem rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jednym z nauczycieli był Józef Mehoffer. W tym okresie Witkiewicz wiele podróżował, a podczas takich wypraw miał szansę poznać najnowsze prądy europejskiej sztuki.

Portret kobiety w zielonym szalu

Gdy zimą 1914 roku samobójstwo popełniła jego narzeczona, Jadwiga Janczewska wiele osób obwiniało Witkiewicza o przyczynienie się do samobójstwa dziewczyny. Kolejne lata Witkacy spędził m.in. w Rosji, gdzie rozpoczął malowanie portretów. Stworzył także podstawy swoich teorii artystycznych, którą późnej nazwał „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia"

Po wojnie dołączył do grupy malarzy Formistów i wziął z nimi udział w kilku wystawach. W kolejnych latach zajął się głównie tworzeniem portretów, a swoją twórczość nazwał „Firma Portretowa S.I. Witkiewicz”. W międzyczasie cały czas pisał również powieści oraz dramaty, które zaczęły być wystawiane w ważnych teatrach.

W ostatnich latach życia Witkiewicz poświęcił się twórczości filozoficznej, pisał prace, artykuły oraz recenzje. Wygłaszał również wykłady. Pod koniec sierpnia 1939 roku pojechał do Warszawy i po wybuchu wojny starał się o przyjęcie do Wojska Polskiego, jednak nie został zakwalifikowany. 18 września, kiedy dowiedział się o ataku Związku Radzieckiego na Polskę, popełnił samobójstwo, podcinając sobie tętnicę.

Kompozycja fantastyczna

Wystawa w MNW koncentruje się na postawie twórczej Witkacego, która rozbija konwencjonalne myślenie o sztuce. Rozpoczyna się opowieścią o pejzażu i poprzez Czystą Formę, prowadzi nas aż do jego Firmy Portretowej.

Na wystawie w kilku salach można zobaczyć blisko 500 prac, takich jak obrazy, rysunki, pastele i fotografie. Poza pracami Witkacego można zobaczyć wyjątkowe i ikoniczne dzieła twórców międzynarodowej awangardy. Są to prace:

  • Wasilija Kandinsky’ego,
  • Maxa Ernsta,
  • Rudolfa Schlichtera,
  • Umberto Boccioniego,
  • Marcela Duchampa.

Moim zdaniem jest to wspaniałe, że możemy obejrzeć w Polsce prace takich artystów jak choćby Max Ernst (prezentowana praca na wystawie pochodzi z Metropolitan Museum of Art). Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli okazję zobaczyć jeszcze jakieś dzieła międzynarodowych malarzy.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć, że aktualnie w MNW można zobaczyć, jeszcze dwie inne wystawy -„Stan rzeczy" (do 7 sierpnia) i „Chagall" (do 24 lipca).

Bilety na wystawę Witkacego kosztują 40 zł (bilet normalny) oraz 25 zł (bilet ulgowy). W piątki w godzinach 17.00–20.00 obowiązuje zniżka 50% na wszystkie bilety.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

W Orońsku pod Warszawą można oglądać wyjątkową wystawę rzeźb Ursuli von Rydingsvard