Włodzimierz Puchalski. Niezwykły przyrodnik, artysta i fotograf

Włodzimierz Puchalski. Niezwykły przyrodnik, artysta i fotograf 

Najnowsza wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników i artystów, uznawanego za ojca oraz prawdziwego mistrza polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.

W 1949 roku podczas konkursu fotograficznego w Kairze prasa nadała Puchalskiemu przydomek „Colosse”, co znaczy olbrzym. Na pewno niebezpodstawnie, mianowicie był to wybitny fotograf, pionier filmu przyrodniczego, reżyser, podróżnik i niestrudzony popularyzator wiedzy o rodzimej przyrodzie. Jego fotografie, książki i filmy dokumentalne, a także programy radiowe oraz telewizyjne w dobie PRL-u kształtowały polskie wyobrażenie o obcowaniu z przyrodą.

Puchalski urodził się w 1909 roku w Mostach Wielkich, a pasją fotografowania „zaraził się” w swoim rodzinnym domu, gdyż jego ojciec fotografował zwierzęta oraz piękne krajobrazy. Gdy ukończył trzynaście lat, otrzymał od dziadka swój pierwszy aparat fotograficzny, a była to drewniana skrzynia z miechowym mechanizmem. 

Puchalski w 1932 roku rozpoczął studia na Akademii Rolniczej w Dublanach koło Lwowa, którą zakończył uzyskaniem dyplomu inżyniera. Od 1932 roku należał natomiast do nowo utworzonego Koła Fotografów przy Towarzystwie Bratniej Pomocy Studentów Politechniki Lwowskiej.

W 1936 zaprezentował pierwszą wystawę autorską, a między 1937 a rokiem 1939 opublikował wiele przyrodniczych widokówek w Wydawnictwie Książnica Atlas. W roku 1937 zdobył Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie za swoje zdjęcie dzika. W kolejnych latach tworzył także swoje filmy przyrodnicze.

Gdy wybuchła wojna brał czynny udział w Kampanii wrześniowej, a następnie pracował jako leśniczy w Puszczy Sandomierskiej. W trakcie wojny dostał się do niemieckiej niewoli, z której na szczęście udało mu się zbiec. Po wojnie natomiast pracował w Katedrze Genetyki, a później w Instytucie Zootechniki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zmarł zimą 1979 roku. W miejscu, gdzie został pochowany, rok później ustawiono krzyż autorstwa rzeźbiarza Bronisława Chromego. Symbolizuje on wielką miłość Włodzimierza Puchalskiego do przyrody i pasję do fotografii.

Bogate zbiory zdjęć Puchalskiego znajdują się dziś w zamku w Niepołomicach i to właśnie duża część z nich pokazywana jest na wystawie w MCK. Poza zamkowymi zbiorami Centrum Kultury skorzystało także ze zbiorów m.in. Muzeum Tatrzańskiego i kolekcji prywatnych. Łącznie na wystawie znajduje się prawie 250 prac, które zestawione są w czterech działach. Na pewno dużą niespodzianką są nigdy wcześniej nieprezentowane zdjęcia z widokami Lwowa autorstwa Puchalskiego.

Ekspozycję „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” można zwiedzać od 22 lipca do 6 listopada 2022 roku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł, jednak w każdy wtorek zapłacicie tylko 5 zł!

Ciekawostka 

Na koniec ciekawostka o Puchalskim. Czy wiedzieliście, że ten wybitny fotograf, był także polarnikiem. W 1957 roku uczestniczył w wyprawie założycielskiej Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Arktyczną faunę i florę udokumentował na zdjęciach i w pięciu filmach.

Źródła-materiał prasowym MCK, media 

Wybrane prace Włodzimierza Puchalskiego

W. Puchalski, źródło-materiał prasowy MCK

W. Puchalski, źródło-materiał prasowy MCK

W. Puchalski, źródło-materiał prasowy MCK



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie