Józef Brand - wyjątkowy batalista

Bitwa pod Chocimiem, 1621
 

Józef Brand - wyjątkowy batalista

Józef Brandt to wyjątkowy i utalentowany polski malarz żyjący w latach 1841–1915, przedstawiciel tzw. szkoły monachijskiej i  jeden z najważniejszy polskich malarzy XIX w. oraz najwybitniejszy polski batalista

Józef Brandt 1841–1915 krótka biografia

Józef Brandt pochodził z zamożnej rodziny warszawskich lekarzy, jego ojcem był Jan Brandt, a matką Anna Marianna. Jego dziadek natomiast był profesoreem medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Artysta urodził się 11 lutego 1841 w Szczebrzeszynie.

Brandt w 1858 ukończył gimnazjum w Instytucie Szlacheckim, a późnej studiował w Paryżu, na kierunku związanym z inżynierią. W stolicy Francji poznał Juliusza Kossaka, który namówił go do podjęcia kariery malarskiej, potem Brandt rozpoczął naukę w pracowni Léona Cognieta, a w roku 1860 wrócił do Warszawy, po czym wyruszył wraz z Kossakiem w podróż na Ukrainę oraz Podole. Zadebiutował w 1861 na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Józef Brandt

Po krótkim pobycie w Polsce, Brandt wyruszył na dalszą naukę do Monachium. Poza akademią uczył się już w prywatnym atelier Franza Adama — wybitnego batalisty. Studiował tam anatomię, ruch i charakter koni. Ukoronowaniem studiów stał się obraz Chodkiewicz pod Chocimiem, a jego prezentacja na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1867 wzbudził duże zainteresowanie francuskiej krytyki i publiczności, dlatego można wystawę tą uznać za pierwszy międzynarodowy sukces artysty.

Od roku 1870 z powodu rosnącej popularności wśród krytyki i kolekcjonerów zamieszkał na stałe w Monachium, gdzie otworzył on swoją własną pracownię, a pięć lat późnej , otworzył własną szkołę malarską. W 1873 po prezentacji Bitwy pod Wiedniem na Wystawie Powszechnej" w Wiedniu został on odznaczony Orderem Franciszka Józefa, a w 1875 powołano go na członka Berlińskiej Akademii Sztuki, potem w roku 1881 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu św. Michała

W 1877 ożenił się z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową, która była właścicielką wsi Orońsko k. Radomia, gdzie artysta spędzał swoje wakacje. Dworek ten stał się miejscem pracy twórczej nie tylko Brandta, ale również zaprzyjaźnionych z nim innych artystów. Kilkakrotnie podróżował na Ukrainę i za każdym razem przywoził stamtąd liczne studia oraz wiele pamiątek i szkiców

Została zmuszona, w wyniku działań wojennych w 1915 r., do opuszczenia Orońska. Brandt zmarł 12 czerwca w swoim mieszkaniu w Radomiu i został pochowany na radomskim cmentarzu parafialnym. W 2018 roku została zorganizowana duża wystawa monograficzna malarza w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Józef Brandt - Niebezpieczna przeprawa

Krótka historia twórczości Brandta

Brandt, przystępując do malowania wielkoformatowych dzieł, starannie przygotowywał się do prezentacji, studiował dzieła historyczne, korzystał z utworów poetyckich oraz szukał wzorów strojów i uzbrojenia z danej epoki. Przez całe swoje życie gromadził także kolekcję militariów i zabytkowych przedmiotów służących jako rekwizyty, gdy malował swoje obrazy o tematyce historycznej. Przekazał je, potem, w testamencie narodowi polskiemu.

Do jego ulubionych tematów należały także przemarsze wojska, przeprawy przez rzekę, zwiady, czaty i sceny tryumfalnego powrotu zwycięzców z wyprawy wojennej. Brandt malował także sceny rodzajowe inspirowane codziennym życiem współczesnej mu wsi lub prowincjonalnych miasteczek. Przedstawiał np. kupców podążających na jarmark, czy podróżnych odpoczywających na postoju przed karczmą.

Jedną z charakterystycznych cech twórczości Brandta była niezwykła zdolność sugerowania środkami malarskimi wrażeń akustycznych. Umiejętność ta niewątpliwie płynęła z uzdolnień muzycznych artysty. Można to zobaczyć np. w dziele Powitanie stepu"

We wczesnym okresie twórczości Brandta możemy odnaleźć inspiracje w utworach literackich np. w utworach Adama Mickiewicza i Wincentego Pola oraz pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska.
 
Józef Brandt

Działa J. Brata znajdują się m.in. w zbiorach takich muzeów jak : 

 

·  Muzeum Okręgowe w Toruniu

·  Muzeum Narodowe w Warszawie

·  Muzeum Sztuki w Łodzi

·  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

·  Muzeum Narodowe w Poznaniu

·  Muzeum Narodowe we Wrocławiu

·  Muzeum Śląskie w Katowicach

·  Muzeum Górnośląskie

·  Lwowska Galeria Sztuki

 

Zapraszam również na inne moje wpisy

Wyjątkowa wystawa polskiej sztuki w Londynie

https://architekturaisztuka.blogspot.com/2021/10/moda-polska-podbija-wielka-brytanie.html

Pięć niezwykłych polskich artystek - Bilińska, Boznańska, Abakanowicz, Stryjeńska, Łempicka

https://architekturaisztuka.blogspot.com/2021/10/5-niezwykych-polskich-artystek.html


bibliografa

wikipedia.org

niezlasztuka.net

polonika.pl

cyfrowe.mnw.art.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nowa wystawa Schulza w Krakowie już od 28 października!

Rubens w Warszawie, Maria Nicz-Borowiakowa w Poznaniu i modernizm w Krakowie. Największe i najważniejsze wystawy tej jesieni II

Obraz fińskiego artysty powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie